חדשות

דיווח: מחסור עולמי באנטיביוטיקה "טזוצין" מורגש גם בבתי החולים בישראל

לפי דיווח ב"הארץ", המחסור העולמי נגרם בשל תקלה במפעל בו מיוצרי חומרי גלם לאנטיביוטיקה בסין, ובתי החולים בישראל נערכים למצב בו יצטרכו להשתמש באנטיביוטיקות חלופיות

חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה (צילום: אילוסטרציה)

מחסור בינלאומי באנטיביוטיקה "טזוצין" מתחיל להיות מורגש בישראל, ורופאים מעריכים כי אם יימשך - ייאלצו להשתמש באנטיביוטיקות חלופיות, השמורות בדרך כלל למקרי עמידות של חיידקים; כך מדווח הבוקר (ג') עיתון "הארץ".

לפי הדיווח, המחסור ב"טזוצין" (TAZOCIN) נוצר בשל פיצוץ במפעל בסין המייצר את חומרי הגלם שמשמשים לייצור האנטיביוטיקה. התרופה ניתנת לרוב בעירוי תוך-ורידי, והיא אנטיביוטיקה רחבת-טווח המשמשת בעיקר ביחידות לטיפול נמרץ ולפני ניתוחים מורכבים.

ד"ר רונן בן-עמי, מנהל יחידת הזיהומים במרכז הרפואי "איכילוב", אמר לעיתון: "אנחנו מכירים את המחסור העולמי והוא כבר מורגש אצלנו... עדיין לא מדובר במחסור קריטי, אבל אנחנו כבר עכשיו שוקלים את השימוש בתרופה בזהירות, כיוון שהיא חשובה לנו".

לדבריו, "האנטיביוטיקה הזו היא סוג של 'סוס עבודה' לטיפול בחולים מאושפזים... אם נגיע למצב של מחסור קריטי, ייתכן שנצטרך לטפל בתרופות רחבות טווח במיוחד - תרופות שאנחנו שומרים כקו אחרון". החיסרון של השימוש בתרופות אלה הוא שהן עלולות ליצור עמידות אצל חיידקים בטווח הארוך.

ד"ר רונן לבשטיין, מנהל המערך לניהול הטיפול התרופתי ב"שיבא", אמר ל"הארץ" כי בית החולים צפה את המחסור בעקבות התקלה במפעל, ורכש כמויות גדולות של התרופה. "אם המשבר יימשך יותר מהצפוי, אנחנו נצטרך לחפש חלופות. ישנן כאלה, אך לצערנו הן יותר יקרות.

משרד הבריאות מסר לעיתון כי "אושר יבוא חלופי של אנטיביוטיקה המכילה שילוב זהה של חומרים פעילים. בשלב זה לא ידוע על חוסר שאין לו מענה".

נושאים קשורים:  חדשות,  מחסור,  אנטיביוטיקה,  זיהומים,  המרכז הרפואי איכילוב-תל אביב
תגובות