חדשות

משרד הבריאות תומך בהצעה לקיים בדיקת HIV לכל אישה הרה

חן שמילו, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס: "70% מהישראלים מעולם לא נבדקו ל-HIV. בדיקה לנשים בהריון תהפוך אותה לשגרתית אבל תביא גם יותר גברים להיבדק"

בדיקת HIV, איידס (צילום: אילוסטרציה)

משרד הבריאות תומך עקרונית בהצעה לבצע בדיקת HIV לכל אישה הרה. כך אמר אתמול (ד') ד"ר דניאל שם טוב, מנהל מחלקת שחפת ואיידס במשרד הבריאות בדיון שקיימה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת לרגל יום האיידס הבינלאומי.

עם זאת אמר ד"ר שם טוב כי "עמדתי הברורה היא שיש למקד את מאמצי האיתור והמניעה באוכלוסיות שבקבוצת הסיכון להידבקות בנגיף ה-HIV.

"יש פה הטיה ברורה לאוכלוסיות מסוימות ולכן אי אפשר לשים הכל באותו סל", הדגיש. "יש המלצה של משרד הבריאות ללכת לקבוצות הסיכון - גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים, יוצאי אפריקה ותת הסהרה, נשים שיש להן ריבוי פרטנרים ומשתמשי סמים בהזרקה. הבדיקה האוניברסלית צריכה לבוא ככלי נוסף, לצד המאמצים הממוקדים".

על דיווח שפורסם בתקשורת, לפיו בשנת 2017 עבר הנגיף לשישה תינוקות מאם ליילוד, הבהיר ד"ר שם טוב: "חמישה מבין שישה התינוקות נולדו בחו"ל. על כן לא היתה למדינה דרך למנוע את ההדבקה. רק אחד נולד בישראל והשתייך לקבוצות המוגדרות בסיכון".

פרופ' מיכל חוברס, יו"ר החברה לרפואת איידס, אמרה: "טיפול רציף בנשאית לאורך כל ההריון מפחית את סיכויי ההידבקות של העובר מ-25% לסיכויים אפסיים".

בהתייחס לקבוצות הסיכון הוסיפה: "תאורטית, אכן צריך לבדוק את קבוצות הסיכון, אבל בפועל אם לא בודקים את כולן, לא בודקים גם את מי שצריך. רופא היושב מול אישה לא יכול לשער אם יש לה או אין לה פרטנרים מיניים מרובים, או אם היא או בן הזוג שלה צורכים סמים בצורה המסכנת הידבקות".

כרבע מהנשאים שנתגלו השנה בישראל, ציינה חוברס, היו נשים. "במקרים רבים, דווקא בקרב נשים הגילוי מאוחר מאוד כשהמערכת החיסונית שלהן כבר הרוסה. הן לא נחשבות כקבוצת סיכון להידבקות".

חן שמילו, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס: "לפי סקר של הוועד, 70% מהישראלים מעולם לא נבדקו ל-HIV. בדיקה לנשים בהריון תהפוך אותה לשגרתית אבל תביא גם יותר גברים להיבדק. אם לא נאמץ דרכי פעולה חדשות לאבחון מוקדם של HIV, נלך לאחור, בדיוק כפי שקרה עם התפרצות החצבת מחדש".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ מירב בן ארי, דרשה ממשרד הבריאות להגיש לוועדה בתוך חודשיים נתונים בדוקים על מספר הנשים בהריון המבצעות היום בדיקת HIV ומהן עלויות הבדיקה, "כדי להבין מהן העלויות התקציביות הכרוכות בבדיקה אוניברסלית לכל אישה בהריון ולהעלאת המודעות לנושא. "אני מלווה את הנושא הזה כבר ארבע שנים", אמרה ח"כ בן ארי. "משרד הבריאות היה אמור להעביר אלינו את הנתונים האלה מזמן". בפנותה לנציגי המשרד שהגיעו לדיון העירה: "בבקשה אל תמרחו אותנו יותר. ילד אחד חולה איידס יעלה למדינה יותר מאלפי בדיקות. המטרה שלנו צריכה להיות שכל אישה תדע מה חשיבות הבדיקה ואת הצורך להיבדק".

נושאים קשורים:  איידס,  בדיקת איידס,  HIV,  בדיקת איידס לנשים בהריון,  חדשות,  נשאי HIV
תגובות