רופא מחוז חיפה במשרד הבריאות, פרופ' שמואל רשפון, הורה לאסור כניסתם של 14 ילדים לשני גנים ביישוב חריש כיוון שאינם מחוסנים נגד חצבת. על כך דווח אמש במהדורת החדשות של ערוצים 12 ו-13. הצעד הזה חריג ושמור למצבי חירום קיצוניים. הוא הופעל ב-1949 בעת התפרצות של אבעבועות שחורות ובתחילת שנות ה-90 בגלל חצבת.

פרופ' רשפון הודיע על ההוראה לראש מועצת היישוב חריש, שם הורים לילדים משני גנים סירבו לחסנם. ההוראה באה מתוקף סמכותו על פי סעיף 19 בפקודת בריאות העם מ-1940 הנוגע לחיסון כפוי של האוכלוסיה. רופא המחוז הודיע כי הילדים יוכלו לחזור לגנים רק לאחר שיקבלו לפחות מנת חיסון אחת נגד חצבת.

פקודת בריאות העם מ-1940 מתירה חיסון כפוי של האוכלוסיה בישראל רק במצבים של מגיפה המסכנת באופן מיידי וברור את כלל החברה. סעיף 19 אליו מתייחס רשפון הופעל בישראל רק פעמיים: ב-1949, כשאובחנו חולים באבעבועות שחורות, ובתחילת שנות ה-90, בעקבות התפרצות חצבת.

איגודי רופאי הילדים ורופאי בריאות הציבור הביעו תמיכה בהרחקת ילדים לא מחוסנים ממסגרות חינוכיות.

אמש גם הודיע משרד הבריאות על נוסע בטיסת אל על LY 2432 מלרנקה (קפריסין) לתל אביב בתאריך 20.12.18 (נחיתה בסביבות שעה 17:00) שהתברר כי היה חולה בחצבת. נוסעי אותה טיסה, על פי ההליך המקובל, נקראו להגיע ללשכות משרד הבריאות לבירור אם נחשפו למחלה.