נגיף הקורונה

בישראל פותח חיסון נגד נגיף קורונה בעופות – האם יתאים גם לבני אדם?

לאחר התאמות הרצף הגנטי למחלת הקורונה בבני אדם, ה-COVID-19, ממתינים עתה במכון מיגל בגליל לאישור בטיחות המוצר כדי להתחיל לייצר חיסונים כנגד המחלה המתפשטת כיום בעולם

מעבדות מכון מיג"ל בגליל. לנגיף הקורונה האלים בעופות זהות גנטית גבוהה עם זן הנגיף הפוגע בבני אדם. צילום: יח"צ

על רקע משבר הקורונה הודיע בסוף השבוע מכון המחקר מיגל שבגליל על כך שבתום ארבע שנות מחקר שערך במכון צוות חוקרים רב תחומי, פותח תרכיב חיסון נגד נגיף הקורונה הפוגע בעופות, Infectious Bronchitis Virus - IBV. יעילותו הוכחה בהצלחה בניסויים קדם קליניים שנערכו במכון וולקני. המחקר מומן על ידי משרד המדע והטכנולוגיה ובשיתוף משרד החקלאות.

לאחר התאמות הרצף הגנטי למחלת הקורונה בבני אדם ה-COVID-19, ממתינים עתה ב"מיגל" לאישור בטיחות המוצר כדי להתחיל לייצר חיסונים אלה גם כנגד המחלה המתפשטת כיום בעולם.

את פרויקט המחקר ניהלו ד"ר חן כץ וד"ר אהוד שחר וצוותיהם. שניהם מסרו: "לנגיף הקורונה האלים בעופות זהות גנטית גבוהה עם זן הנגיף הפוגע בבני אדם. כמו כן נמצא במחקר שמנגנון ההדבקה של שני הנגיפים זהה. עובדה מדעית חשובה זו מגבירה את הסיכוי שחיסון המבוסס על הפיתוח הזה עבור בני אדם יגיע לשוק בתוך זמן קצר מאוד, אולי קצר מהחזוי קודם לכן".

דוד זיגדון, מנכ"ל "מיגל", הוסיף: "קיימת דחיפות גבוהה בעולם לפיתוח חיסון אנושי לנגיף הקורונה ולכן אנו פועלים כדי להאיץ את תהליכי הפיתוח במטרה להגיע לחיסון יעיל נגד ה-COVID-19 במהלך 10-8 השבועות הקרובים ולניסוי בטיחות בעוד 90 ימים. החיסון שפותח אצלנו עבור עופות ניתן דרך הפה. גם החיסון האנושי המוצע על ידנו צפוי להיות במתן אוראלי".

עוד ציין זיגדון כי עקב הצורך הגלובלי הדחוף בחיסון לקורונה מתנהלים ב"מיגל" דיונים מרתוניים עם שותפים פוטנציאליים שיסייעו להאיץ את תהליכי המחקר בבני אדם הדרושים להשלמת פיתוח המוצר הסופי והפעילויות הרגולטוריות הנדרשת בנושא הזה".

ד"ר כץ, המשמש חוקר ראשי במחלקה הביוטכנולוגיה ב"מיגל": "המערכת המדעית שפותחה אצלנו מבוססת על וקטור לביטוי חלבון חדש, היוצר ומפריש חלבון כימרי מסיס, המעביר את האנטיגן הנגיפי לרקמות הריריות על ידי אנדוציטוזיס - קליטת האנטיגן אל תוך התא על ידי כליאתו בהתקפלות קרום התא כלפי פנים וסגירת ההתקפלות במעין שלפוחית. הליך כזה גורם לגוף לייצר נוגדנים נגד הנגיף. הוכחנו בניסוי פרה-קליני (In-Vivo) כי השימוש במערכת יוצר נוגדנים ספציפיים לתת-יחידות חלבון ויראליות ועמידוּת בפני נגיף IBV".

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  מכון מיגל,  חיסונים,  חיסון לקורונה,  חדשות
תגובות