קורונה בישראל

הפנימאים מרגיעים: "איננו איטליה וספרד. מדי חורף אנו מטפלים במאות מונשמים"

השיח על החשש מקריסת יחידות טיפול נמרץ מעורר תרעומת אצל הפנימאים המטפלים בחולי קורונה: "יש לנו ניסיון בתנאי לחץ ועומסים קבועים לטפל בכ-500 חולים מונשמים, לצד אלפי מאושפזים מורכבים אחרים"

ד"ר דרור דיקר. מנהל מחלקה פנימית בבית החולים השרון. "כדי למנוע את קריסת הטיפול הנמרץ, לקחנו על עצמנו להתגייס ולסייע בהנשמות"

השיח על החשש מקריסת יחידות הטיפול הנמרץ מעורר תרעומת אצל הרופאים הפנימאים, שמטפלים בפועל בחולי הקורונה. הבוקר (ה') הם מבקשים להעביר מסר מרגיע וברור למקבלי ההחלטות ולציבור הרחב:
"איננו איטליה או ספרד. ישראל יוצאת דופן בעולם. זה שנים, במחלקות הפנימיות, מתמודדים בכל רגע עם מאות חולים מונשמים. יש לנו ניסיון שאין באף מדינה זולתנו בעולם".

פרופ' אבישי אליס, יו"ר האיגוד לרפואה פנימית וד"ר דרור דיקר, הנשיא הנכנס של הפדרציה האירופאית לרפואה פנימית ומנהל מתחם הקורונה במרכז הרפואי השרון, מבהירים, בשם כלל הרופאים והמתמחים הפנימאים: "ישראל אינה דומה לאיטליה או לספרד, או לשום מדינה אחרת בעולם. כבר שנים, אנחנו במחלקות הפנימיות, משמשים כעורף ההנשמתי של מערכת הבריאות.

"יש לנו ניסיון, גם בתנאי לחץ ועומסים קבועים, שמגיעים לשיא מדי חורף, לטפל בכ-500 חולים מונשמים במחלקות, לצד אלפי מאושפזים עם תחלואות מורכבות אחרות. בפועל, מדי חורף, המחלקות הפנימיות מנשימות יותר חולים מאשר יחידות הטיפול הנמרץ".

לדבריהם, "אין עוד מדינה בעולם עם מערכת בריאות, שבספיגת יתר כמונו. אנחנו רגילים במחלקות שהתקן שלהן: 38 מיטות, לטפל בכ-45 חולים, וזה לא כולל חמישה חולים קשים ומונשמים ואף יותר מכך. זו השגרה אצלנו".

פרופ' דיקר ופרופ' אליס מבקשים להדגיש: "עוד הרבה לפני מגיפת הקורונה, התמקצענו בחלוקת כוח ומאמץ להתמודד עם מספרים שאין דומה להם בעולם. בעת הזו, היכולת הייחודית שלנו היא יתרון עצום. ההשוואות והבהלה סביב השיח על קריסת יחידות הטיפול הנמרץ אינן במקום. אנו מבקשים לתת קרן תקווה לציבור. סמכו על נסיוננו. אנחנו ייחודיים בעולם ושונים מכל יתר המדינות. אנחנו יודעים לטפל בחולים עם תחלואה מורכבת ומאתגרת, משתפים פעולה ומידע רפואי ולומדים מדי יום להתמודד נכון יותר עם החולים בקורונה".

נושאים קשורים:  ד"ר דרור דיקר,  פרופ' אבישי אליס,  מחלקות פנימיות,  נגיף הקורונה,  קורונה,  מגיפה,  חולים מונשמים
תגובות
אנונימי/ת
27.03.2020, 10:05

קשה להבין את המשפטים המוזרים האלה, הם יודעים להכניס 35 במקום 38 וואוו, אבל מה בדיוק הם יעשו עם ארבעת אלפים חמש מאות?

אנונימי/ת
27.03.2020, 10:13

כתבה הזויה... באמת היה עדיף ששקרים כאלה ישארו בין איש מקצוע לעצמו ולא יפורסם ברבים ובכל ערוצי החדשות.

אנונימי/ת
27.03.2020, 10:23

חבל שאמירות אחראיות מפי מי שמכיר היטב את המחלקות הפנימיות נתקלות בתגובה מבישה ובמילים פוגעניות : "הזויה" או " שקרים"
סוף סוף מקבלים תגובה עניינית ללא הרצון להעצים את הבעיות של מערכת הבריאות מסיבות זרות.
כתבה כזו ראויה לשבח .

27.03.2020, 12:36

ואולי..
אנונימי מ 10:13 לא רוצה שנתעלם ממאמץ על המושקע בכל מחלקה פנימית בחורף. חלק מהמחלקות נעות על הגבול בין ספיקה לאי-ספיקה.
אנונימי מ 10:23 לא רוצה שנשכח שאחרי מאמץ שיא גם כזה שלא מצליח , אפשר לצאת יותר אמיץ יותר יכול
-
הם שניהם מדברים משני צידיו של אותו מטבע
לא חייבים לריב

תגובה שקולה ועניינית של הדוברים במאמר, המרגיעה את הפאניקה המיותרת.

27.03.2020, 12:29

אני מכיר היטב את הרופאים הפנימאים ואת פרופ' אליס וד"ר דיקר והם באמת מעולים. אבל..איני יודע אם אנחנו טובים יותר מהאיטלקים או הספרדים. את זה מקווה שלא נבחן. המצב המביש והלא תקין שבו מאות מטופלים מונשמים מאושפזים כל חורף במחלקות פנימיות במקום בטיפולים נמרצים הינו מצב רע ולא רצוי. מהדוברים בכתבה ניתן להבין בטעות שזה מצב תקין וכי זה טיפול מיטבי ולא היא. חולה מונשם צריך להיות מטופל במחלקה לטיפול נמרץ בה היחס בין כ"א רפואי וסיעודי מאפשר טיפול נאות בחולה. האלתור הישראלי אינו תחליף לפתרון הנכון. ומקווה שדבריהם לא ישמשו ביום לאחר המשבר את אנשי משרד האוצר להשאיר המצב על כנו במקום לתקן הקלקלולים והעיוותים הכה רבים במע הבריאות הישראלית. כל זה לא גורע מאומה מהמקצועיות והמסירות של צוותי הרפואה בבתי החולים ובקהילה- על אדי הדלק שלהם המערכת הזו מתקיימת ועוד נוסעת.

27.03.2020, 12:48

כל מילה בסלע

27.03.2020, 12:34

זה כמו לומר: "אנחנו הרופאים הפנימאים מורגלים בזמני טיפול קצרים באיכות גרועה בבני אדם זקנים וחולים שמתים במחלקותינו בקצב של 2-6 ביממה במחלקה ממוצעת והסטאז'ר התורן קורא למתמחה התורן מהמחלקה הסמוכה רק על מנת שיחתום על תעודת הפטירה של אותם מסכנים". או בהשאלה, אותו גידם שמחייך אווילית ואומר "אין לי בעיה בכלל לתפקד עם יד ימין בלבד, כירתו את רגלי השמאלית, נקרו את עיניי ואהיה גם לעיוור ופיסח". שנאמר, "והמשכיל בעת ההיא יידום".

אנונימי/ת
27.03.2020, 12:35

איזה טמבלים, היחיד שאולי מתחרה בהם זה בני גנץ, כחלוף המשבר הוא ישכח כמו ועדת טור כספא וימשיכו לדפוק אותם עד העצם.

אנונימי/ת
27.03.2020, 16:43

12:35 אם אתה רופא אז מערכת הבריאות באמת במצב נואש

27.03.2020, 16:59

התגובה מיועדת לדר דרור דיקר.
אני יודעת שהוא ב"שבעה" על אמו אבל ממשיך לעבוד ביחידת הקורונה בביח השרון. משתתפת בצערך ומוקירה אותך על מי שאתה כאדם וכרופא.
דר עליזה רינג.

27.03.2020, 17:43

מה שבטוח שהנתונים הללו אינם מקור לגאווה....

תגובה חשובה וראויה שבאה מהאנשים שנושאים בעול
יכולתם של הפנימאים נובעת מחוסר ההשקעה ביחידות יעודיות להנשמה
ולקיחת אחריות מתמדת על החולים מהפנימאים שעובדים כבר שנות דור בתפוסה של מעל 100% שהיא מצב חירום לכשעצמו.
על פי הOECD בישראל 84 מיטות טיפול נמרץ למיליון
5 חולים מונשמים ב110 מחלקות זה 550 מיטות נוספות שהן עוד 60 מיטות מונשמים למיליון
הפנימאים כמעט הכפילו את יכולת ההנשמה של ישראל עד כה ובמקביל יצרו כח אדם כאלף רופאים וצוות סיעודי מקביל וכל זה תוך עבודה מאומצת בתנאים המתאימים לחירום.
עדיין 150 מיטות הנשמה הן פחות ממחצית מיטות ההנשמה בגרמניה וצרפת אבל הפנימאים במסירותם שלא זכתה עד כה להערכה הקימו תשתית משאבי אנוש שניתן בעזרתה להתמודד עם המגיפה כעת.
המתחמים הייעודיים לטיפול בנפגעי מגיפת הקורונה הופעלו עד כה על ידי פנימאים בעיקר (דר' דרור דיקר הוא דוגמה ומופת לכך).
תודה לדר' דיקר ולפרופ' אליס שהאירו עינינו על ההבדל המהותי בינינו ובין יתר מדינות העולם. (כולל ארה"ב).
המצוקה הקשה באשפוז והאחריות של הרופאים הפנימאים למרות המצוקה הקשה, הביאה לתשתית כח אדם שתדע להתגבר על האתגרים של היום.
יישר כח

אנונימי/ת
29.03.2020, 20:00

תודה לד"רים דיקר ואליס על ההתפכחות. מישהו שכח את השיעור הגבוה של זיהומים הנוסוקומיאליים ביחידות לטיפול נמרץ. יש הבדל בין מתן Respiratory assist לחולים עם דלקת ריאות לבין טיפול בחולים מורכבים עם פגיעות רב-מערכתיות. קורונה היא בראש ובראשונה ARDS והטיפול הנשימתי שונה ממחלקות טנ"כ רגילות. הדגם של "טיפול מוגבר" של המחלקות הפנימיות יותר חסכוני ומאפשר לאחות אחת לכסות משמרת עם 6-5 חולים מונשמים.

אנונימי/ת
03.04.2020, 10:50

ע"ע בריטניה

אנונימי/ת
03.04.2020, 10:53

זו תגובה לטור דיעה למטה של ד"ר יואב יחזקאלי "זריעת פחד על ידי מנהיגות אינה אסטרטגיה – מנהיגות אמיתית לוקחת סיכון ונוטעת תקווה" שמשום מה התגובה קפצה למאמר הזה.

אנונימי/ת
03.04.2020, 10:51

ע"ע בריטניה

אנונימי/ת
03.04.2020, 13:18

כאשר בן משפחה של הרופאים המרגיעים מגיע למצב רפואי המצריך הנשמה, מה הם יעדיפו הנשמה במחלקה פנימית עם סטג'ר אחראי בלילה או ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי עם מומחים ומתמחים בטיפול נמרץ.