זיהומי עור פטריתיים עמוקים

פאוהיפומיקוזיס גורמת לזיהומי עור פטריתיים עמוקים בקרב מושתלי איברים סולידיים

במחקר תצפיתי זה ניסו החוקרים לאפיין זיהומי עור פטריתיים עמוקים מהם סבלו מושתלי איברים סולידיים, מבחינת אבחנה, דרכי טיפול ותוצאים

25.05.2020, 13:19
פטרייה, עובש (צילום: אילוסטרציה)
פטרייה, עובש (צילום: אילוסטרציה)

זיהומי עור פטריתיים עמוקים משתנים בין מטופלים מדוכאי חיסון, וקיים מידע מוגבל בנוגע לזיהומים כאלה בקרב מושתלי איברים סולידיים. מטרתו של מחקר זה הייתה לקבוע מאפיינים אבחנתיים ותוצאי טיפול של זיהומי עור פטריתיים עמוקים בקרב מושתלי איברים סולידיים.

מחקר רטרוספקטיבי ותצפיתי זה נפרש על פני 20 שנים ו-8 מרכזי רפואת עור ראשוניים בצרפת, המוקדשים למושתלי איברים סולידיים שאובחנו עם זיהומים פטריתיים עמוקים. נותחו נתונים קליניים רלוונטיים בנוגע להשתלה, סוג הפטריה, הטיפולים והתוצאים.

46 מושתלי איברים סולידיים פיתחו זיהומי עור פטרייתיים עמוקים (משך עיכוב חציוני: 13 חודשים לאחר ההשתלה) עם שליטה יחסית של פטריות מקבוצת הפאוהיפומיקוזיס (Phaeohyphomycosis, 46%). פיזור נגעים אונתיים על הגפיים וממצאים גרנולומטיים בניתוח רקמתי-פתולוגי, היו רמזים שסייעו באבחנה. הטיפולים שניתנו היו טיפולים מערכתיים נגד פטריות (48%), טיפולים משולבים עם ניתוח (28%), ניתוח בלבד (15%), ושינוי הטיפול מדכא החיסון (61%). טיפולים אלה הובילו לתגובה מלאה בקרב 63% ממושתלי האיברים הסולידיים. כמגבלה של המחקר, ציינו החוקרים את היותו מחקר תצפיתי בלבד.

החוקרים הסיקו שמשפחת הפאוהיפומיקוזיס היא השכיחה ביותר בזיהומי עור פטרייתיים עמוקים, בקרב מושתלי איברים סולידיים. עבודה של צוותים המורכבים מאנשי מקצוע ממספר תחומים, יכולה לסייע באבחון וניהול מיטביים של מקרים אלה.

מקור: 

Galezowski, A. et al. (2020). Journal of the American Academy of Dermatology. doi: 10.1016/j.jaad.2019.12.064

נושאים קשורים:  זיהומי עור פטריתיים עמוקים,  פאוהיפומיקוזיס,  מושתלי איברים סולידיים,  מחקרים
תגובות