קורונה בישראל

איגוד רופאי בריאות הציבור לממשלה: לחדול מתיעדוף קבוצות אינטרסנטיות

באיגוד טוענים כי פעילויות חיוניות לבריאות הציבור כאירועי תרבות מקבלות תיעדוף נמוך יותר למתווה חזרה | דורשים במקביל השקעה מיידית בכוח אדם בשירותי בריאות הציבור

הפגנת ענק של עובדי התרבות מול משרד האוצר. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל של ההסתדרות הרפואית קרא הבוקר (ג') לממשלה ולכנסת "להתמודד עם משבר הקורונה בגישה רחבה של בריאות הציבור, תוך מתן מענה לכלל האוכלוסיות המושפעות מהמצב ולהימנע מגישה צרה המתמקדת באיום הנגיף בלבד ומתיעדוף של קבוצות לחץ בעלות אינטרסים. ההחלטות צריכות להתבסס על נתונים, תוך תכנון קדימה ובשקיפות מלאה, ולא על סמך פחדים", ציינו באיגוד.

בכירים מהאיגוד השתתפו אתמול בכמה דיונים שנערכו בוועדות בכנסת. "מסתמנת מגמה עקבית כי פעילויות חיוניות לציבור ולבריאות הציבור, אך ללא אינטרסים מסחריים, זוכות לתיעדוף נמוך יותר בקבלת סיוע ובקביעת מתווה חזרה לפעילות", מסר האיגוד. "כך המצב לעניין פעילויות התרבות, זכויות אדם כדוגמת נוכחות בדיונים משפטיים, שימוש בגני שעשועים ציבוריים ותחבורה ציבורית כדוגמת הרכבת. למרות שקיים סיכון להדבקה, יש לאזן באופן מקצועי ובשיתוף הציבור בין השיקולים השונים, גם בסיכון מסוים של התפשטות  הנגיף".

במקביל ציינו באיגוד כי נדרשת השקעה מיידית בכוח אדם בשירותי בריאות הציבור בשטח – "כך יתאפשר טיוב זיהוי מוקדי התחלואה בעזרת חקירות אפידמיולוגיות ונקיטת פעולות מקומיות ומדויקות, תוך הימנעות מפעולות גסות הפוגעות בכלל האוכלוסיה".

בדיון אתמול בוועדת הקורונה בכנסת, שהתמקד במצב תעשיית התרבות והאירועים בצל משבר הקורונה, אמרה היו"ר ח"כ יפעת שאשא-ביטון: "יש לאשר במיידית מתווה להחזרת פעילות התרבות על כל גווניה". יו"ר פורום בריאות הציבור, פרופ' נדב דוידוביץ', הוסיף: "תרבות היא חלק מבריאות הציבור".

ח"כ שאשא ביטון הודיעה כי תמשיך להפעיל לחץ על מקבלי ההחלטות בממשלה להציג מתווה לפתיחת תעשיית התרבות ואישורו בקבינט הקורונה. "אין הגיון למנוע את החזרת אירועי התרבות לפעילות, בעוד שיש אירועים המתקיימים כבר בהשתתפות 250 אנשים. צריך שיהיה רעיון מסדר אחיד עם הנחיות ברורות לכלל האירועים, אחרת נאבד את הציבור שאיננו מבין את ההיגיון שמאחורי הדברים".

פרופ' דוידוביץ', הוסיף: "אנחנו כבר בשגרת הקורונה אבל רחוקים מאוד מחסינות עדר. נצטרך לחיות עם הקורונה במהלך כל השנה הקרובה, אבל צריך ללמוד לעשות זאת בצורה חכמה תוך שיתוף אנשים מאיגוד בריאות הציבור על מנת שטעויות שקרו בעבר לא יקרו".

נושאים קשורים:  קורונה,  מתווה,  חזרה לשגרה,  חדשות,  איגוד רופאי בריאות הציבור,  מופעי תרבות,  פרופ' נדב דוידוביץ',  ועדת הקורונה
תגובות