קורונה בישראל

"בדיקת VIP לקורונה" ללא אישור משרד הבריאות משווקת ביישובים חרדיים

משרד הבריאות מזהיר: ערכת הבדיקה הזאת יוצרת אשליית חיסון ועלולה לסכן את הצרכנים, משפחותיהם וכלל הציבור

בדיקות לקורונה למגזר החרדי. צילום: נתי שוחט/ פלאש 90

בימים האחרונים הופצו בעיקר לציבור החרדי ערכות בדיקה עצמית לקורונה תחת המותג "בדיקה פרטית VIP". אלא שהבוקר (ג') מזהיר משרד הבריאות כי הערכות הללו אינן מאושרות ומשווקות ללא אישור המשרד תוך מצג שווא כי מדובר בבדיקת עצמית פרטית המונעת "סגר בריכוזים החרדים".

"הפרסום והשימוש במוצר הזה", נאמר בהודעת משרד הבריאות, "משדרים מסר ברור המטעה את הצרכנים, גורם להם להיבדק כביכול להימצאות נגיף הקורונה באמצעות המוצר שאיננו ערכת בדיקה מוכרת להימצאות הנגיף ועלול לסכן את הצרכנים, משפחותיהם וכלל הציבור, ובכך מהווה הדבר פרסום מסוכן ומטעה לבריאות הציבור".

במשרד הבריאות הדגישו כי פרסומים אלה יוצרים "אשליית בדיקה וחיסון". המשתמשים במוצר זה עלולים להימנע מהתנהגות מגנה ומצמצמת הדבקה, תוך הפרות תקנות החירום החוקיות והמלצות משרד הבריאות. "יתרה מזאת, תיתכן גם סכנה ישירה למשתמשים, ככל שאכן יידבקו בנגיף, אולם המוצר לא יאבחן זאת ואם יסבלו מתחלואה יחשבו בטעות שאין זה קורונה והם עלולים להגיע לטיפול רפואי מתאים בשלב מאוחר מדי".

יש לכן חשיבות יתרה להתנהגות נכונה וגם הגעה לבדיקות מאושרות כשמדובר "במחלה זאת שהיא דינמית ורב הנסתר בה על הגלוי", נאמר בהודעת משרד הבריאות.

עוד התברר כי ביישובים חרדיים מסוימים פעילים במיוחד אנשים הממליצים לתושבים להימנע מלהגיע לבדיקות רשמיות מחשש שייכנסו לבידוד ושגרת יומם תופרע. בתחילת השבוע עשרות בחורי ישיבה בבני ברק, לדוגמה, דיווחו שרבניהם המליצו להימנע מהגעה לבדיקות רשמיות, עד שהתברר שאחדים נדבקו והוטל סגר על אותה ישיבה.

נושאים קשורים:  בדיקה פרטית VIP,  יישובים חרדיים,  משרד הבריאות,  קורונה,  אזהרת משרד הבריאות,  חדשות,  בדיקת קורונה
תגובות