קורונה בישראל

רופאי בריאות הציבור: "ההחלטה על סגר בסופי שבוע נעדרת היגיון אפידמיולוגי"

בניסיון לשטח את עקומת התחלואה הטילה הממשלה את ההגבלות החדשות, ביניהן: סגר בסופי שבוע, סגירת חופי הים, מסעדות ומכוני כושר וצמצום התקהלויות | מסתמנת גם הגבלת פעילות במערכת החינוך

חוף הים בתל אביב. לא תורשה כניסה בסופי שבוע. צילום: אבשלום ששוני/ פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אמש (ה') את הממשלה לדיון והחלטה על צעדי ביניים בניסיון למנוע סגר כללי, וזאת לנוכח העלייה החדה בהיקף התחלואה בנגיף הקורונה. בין הצעדים שיינקטו: סגר בסופי שבוע הכולל את סגירת חופי הים, צמצום התקהלויות בשטח סגור לעשרה אנשים ובשטח פתוח עד ל-20 איש, סגירת מסעדות (שיורשו להוציא משלוחים בלבד) וכן סגירת חדרי כושר ופעילויות ספורט בשטחים סגורים.

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מסר כי ההחלטה על סגר בסופי שבוע או מניעת גישה לשטחים פתוחים כחופי הים היא "החלטה נעדרת היגיון אפידמיולוגי. על מנת לשמור על אמון הציבור ועל בריאות הציבור, קבלת ההחלטות חייבת להתנהל בשקיפות, באופן מתוכנן, על בסיס היגיון אפידמיולוגי ונתונים ולא על בסיס שיקולים פוליטיים. יש אסטרטגיות חלופיות בבריאות הציבור שיאפשרו התמודדות טובה הרבה יותר עם המגיפה, על כל השלכותיה, באופן שנוכל לשמור על בריאות הציבור בהסתכלות רחבה ולאורך זמן".

ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה אמש: "בימים האחרונים אנחנו עסקנו במיוחד בנושא הכלכלי, גם בניסיון להביא תכנית ארוכת טווח לעסקים ולעצמאים כדי לתת להם ביטחון, וגם בתמריצים שאנחנו רוצים לתת לכלכלה ולצריכה בטווח המיידי, אבל אני מבקש לפני כל דבר אחר שעד יום חמישי הבא, עוד שבוע מהיום, כל שר יביא תכנית של משרדו לפתיחה בטוחה של המשק. זה שבוע אני מבקש מכם להתארגן כי המטרה שלנו היא לשטח את העקומה, להגיע לשליטה ולצאת יציאה בטוחה מהפאזה הזאת, מהגל הזה".

הממשלה החליטה אמש על מגבלות בהמלצת משרד הבריאות והמל"ל, שאושרו במסגרת צו לתיקון ולקיום תוקפן של תקנות שעת חירום (הגבלת פעילות). הצו ייכנס לתוקפו היום (ו') בשעה 17:00.

ההגבלות הכלליות, בכל ימי השבוע, הן: סגירת מכוני כושר וסטודיו המשמשים לצורך פעילות ספורט או מחול, למעט לצורך פעילות של ספורטאי תחרותי;  מסעדות ובתי אוכל - יתאפשר שירות איסוף עצמי ומשלוחים בלבד, ללא ישיבה במקום; לגבי מסעדות ובתי אוכל בבתי מלון – מספר השוהים בהם יוגבל ל–35% מהתפוסה המרבית המותרת, וזאת כדי לאפשר המשך פעילות של בתי המלון.

הגבלות בסופי השבוע יחולו בימי ו' החל מהשעה 17:00 ועד ליום א' בשעה 5:00 בבוקר. לא תחול מגבלה על מרחק יציאה מהבית, אך  במהלך סוף השבוע תיאסר השהייה בחופי הים, למעט סוף השבוע הנוכחי, 17-18.7, שבו החופים יישארו פתוחים.

במהלך סוף השבוע ייסגרו חנויות, קניונים, שווקים קמעונאים, מספרות, מכוני יופי, ספריות, גן חיות, פינות חי, מוזיאונים וחללי תצוגה, בריכות, אטרקציות תיירותיות ורכבל. הגבלה זו לא תחול על חנויות המספקות שירותים חיוניים: מקומות למכירת מזון, בתי מרקחת וחנות שעיקר עיסוקה מכירת מוצרי היגיינה, חנויות אופטיקה ומעבדה לתיקון מוצרי תקשורת.

נוסף על החלטת הממשלה ובהתאם למדיניות צמצום ההתקהלויות סוכם על הפעולות הבאות: מנכ"ל משרד הבריאות יחתום על צו איסור התקהלות המאפשר מפגש של עד עשרה אנשים במרחב סגור ועד 20 אנשים במרחב פתוח (למעט מקומות עבודה ומשפחות גרעיניות). ההחלטה תיכנס לתוקף היום בשעה 17:00.

הממשלה הסמיכה את ראש הממשלה ושר הביטחון ורה״מ החליפי, לאחר התייעצות עם שר האוצר, שר הבריאות ושר החינוך, לקבל החלטה בעניין ההגבלות על מערכת החינוך. ההחלטות יפורסמו לציבור עם קבלתן.

בנוסף תצומצם קבלת קהל במשרדי ממשלה – מעבר לשירות מקוון; ותתאפשר עד 50% נוכחות במשרדים. במקומות העבודה ייסגרו חדרי אוכל ויתאפשר רק איסוף עצמי.

הפרה של אחת מההגבלות האמורות תהווה עבירה פלילית.

נושאים קשורים:  קורונה,  הגבלות,  הנחיות לציבור,  סגר,  חופי הים,  מסעדות,  חדרי כושר,  ראש הממשלה בנימין נתניהו,  משרד הבריאות,  חדשות
תגובות
20.07.2020, 21:55

זאת בטוח החלטה בהשראת אריה דרעי ולא ממקור רפואי