קורונה בישראל

נגיף על שבב – ההמצאה שעשויה לשמש עבור אלפי בדיקות לזיהוי נגיפים

מדעני מכון ויצמן למדע יצרו תאים מלאכותיים על שבב והצליחו להרכיב בהם חלקים סינתטיים של נגיף - המערכת עשויה לשמש לביצוע אלפי בדיקות לזיהוי נגיפים ולמחקרים שנועדו למצוא דרכים לבלימתם

מפעילי חלבונים על שבב. צילום: מכון ויצמן

מדענים שמבקשים לפתח בדיקות לזיהוי נגיפים, או תרופות או חיסון נגד נגיף, נדרשים, בראש ובראשונה, להכיר את מבנה הנגיף הנחקר. אלא שכמובן, כאשר מדובר בנגיפים אלימים, העבודה עם נגיפים אמיתיים כרוכה בסיכון לא מבוטל. עם האתגר הזה מתמודדים עתה עשרות מעבדות מחקר הפועלות כדי למצוא תרופה וחיסון לנגיף הקורונה.

פרופ' רועי בר-זיו, מדענית הסגל, ד"ר שירלי שולמן דאובה, תלמיד המחקר (אז), ד"ר אוהד וונשק ותלמיד המחקר יפתח דיבון במחלקה לפיסיקה כימית וביולוגית במכון ויצמן למדע, מתארים כיצד התמודדו עם האתגר בדרך מקורית.

החוקרים יצרו תאים מלאכותיים – מעין גומות מיקרומטריות – ש"נחצבו" בשבב סיליקון. בקרקעית ה"גומות" של התאים המלאכותיים, קיבעו המדענים גדילי DNA צפופים. בהיקף ה"תאים", מיקמו מעין מרבדים של קולטנים שקושרים את החלבונים שהמערכת מפיקה.

בתחילת התהליך הזרימו המדענים אל התאים המלאכותיים תמיסה שהכילה את המולקולות והאנזימים ש"קוראים" את המידע הגנטי שבגדילי ה-DNA ומייצרים לפיהם חלבונים. בשלב הבא, שמתרחש ללא התערבות אנושית, הקולטנים שהמדענים מיקמו בהיקף התאים המלאכותיים קושרים את אחד מחלבוני הנגיף שנוצר בתא. בהמשך, שאר חלבוני הנגיף משתלבים אלה באלה ויוצרים יחד את המבנים שהמדענים ביקשו ליצור – במקרה זה, חלקים קטנים של נגיפים מסוג מיוחד, התוקף חיידקים ("בקטריופאג'ים").

"גילינו", אומר פרופ' בר-זיו, "שאנחנו יכולים לשלוט בתהליכי ההרכבה, ביעילות שלהם ובתוצרים שיורכבו בתאים המלאכותיים שלנו, באמצעות תכנון ועיצוב מוקפד של המבנה הגיאומטרי של ה'תאים' האלה. בנוסף, שינויים במיקומים של הגנים והמקבצים השונים שלהם קובעים, למעשה, אילו חלבונים התא ייצר, ובהמשך, מה הוא ירכיב וייצור מהם".

מוסיף ד"ר וונשק: "העובדה שמדובר ב'תאים מלאכותיים מיקרומטריים' מאפשרת לנו למקם מספר עצום של תאים מלאכותיים על שבב אחד, ובאמצעות עיצוב שונה, לגרום לכך שבאותה הרצה תאים שונים יבצעו מטלות שונות".

תכונות אלו של המערכת שפיתחו מדעני המכון והיכולת ליצור בעת ובעונה אחת הרבה מאוד חלקים קטנים ושונים של נגיפים עשויות לאפשר למדענים, בכל העולם, ליצור ולבחון תרופות וחיסונים שונים נגדו.

"ניסויים אלה", אומר דיבון, "שיתבססו על חלקים סינתטיים ולא על מרכיבים של הנגיף האמיתי, יתבצעו ברמת בטיחות גבוהה במיוחד". מוסיפה ד"ר שולמן-דאובה: "יישום עתידי אפשרי נוסף של המערכת הזאת", "הוא ביצוע של אלפי בדיקות רפואיות בעת ובעונה אחת, באופן מהיר ויעיל".

תרמו למחקר חוקרים ממכון מקס-פלאנק בפוטסדם שבגרמניה וחוקרים מאוניברסיטת מינסוטה, ארה"ב.

נושאים קשורים:  פרופ' רועי בר-זיו,  ד"ר שירלי שולמן דאובה,  מכון ויצמן,  מחקר ישראלי,  המצאה ישראלית,  חדשות,  נגיף הקורונה
תגובות