דעות

כשיגיע החורף וכל המערכת הרפואית תקרוס - אל תבואו בטענות

מנהל בית החולים הדסה מתוסכל מהמחדלים בניהול משבר הקורונה: "הזיגזוג, הישראבלוף ותחושת הפאניקה הם מחזה נפוץ בימים אלה. ההחלטות והצעדים הם מגננה של הגבלות וסגר שאינם עונים תמיד להגיון רפואי"

"אל תבואו בטענות על כך שאין מספיק צוות רפואי וסיעודי בבתי החולים לטפל בחולים, כאשר אתם יודעים שאין לבתי החולים, במיוחד לציבוריים, יכולת לממן העסקה של יותר רופאים ואחיות". צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

אל תבואו בטענות שיש אלפי נדבקים ביום, אם גם היום, שבעה חודשים לאחר פרוץ המגיפה, אנחנו עדיין לא מסוגלים לבצע בדיקות קורונה למדביקים ולא מבודדים אותם מספיק מהר.

אל תבואו בטענות לציבור על חוסר היענות ואובדן האמון במנהיגים והמנהיגים הרפואיים, כיוון שבהחלט הם לא נותנים דוגמה בעצמם ואי אפשר לסמוך עליהם כשההחלטות והצעדים שלהם מתמקדים עד היום רק ב"מגננה" של הגבלות ו"סגר" שאינם עונים תמיד להגיון רפואי, מה עוד שהזיגזוג, הישראבלוף ותחושת הפאניקה הם מחזה נפוץ בימים אלה.

אל תבואו בטענות שאנחנו במשבר כלכלי נורא ואיום, שיש עסקים שלא ייפתחו, יש עצמאים שאין להם פרנסה ויש שכירים שבחל"ת חודשים רבים ויש ספק אם יחזרו למעגל העבודה, כי אפשר היה אולי אחרת!

אל תבואו בטענות למנהלי בתי החולים המתלוננים מרה על כך שאין להם כסף לרכישת ציוד הכרחי לתפעול שוטף של בתי החולים, כשנציגי האוצר "מענישים" בתי חולים שעושים "יותר" וחורגים מהתקרה שהאוצר הכתיב להם, ובשעת חירום זאת, עוד מדברים על קיצוצים והתייעלות, בשעה ששר האוצר טוען בנחרצות כי הועברו כל הכספים הדרושים לתפקוד מלא שלהם!

אל תבואו בטענות על כך שאין מספיק צוות רפואי וסיעודי בבתי החולים לטפל בחולים, כאשר אתם יודעים שאין לבתי החולים, במיוחד לציבוריים, יכולת לממן העסקה של יותר רופאים ואחיות כולל פנסיונרים, על מנת לתת לצוותים גם קצת לנשום. אל תבלבלו את הציבור עם סיסמאות כמו: "הקצאת תקנים" שאינם רלבנטיים בכלל מחוץ למערכת הממשלתית ועל "מימון כוח אדם באמצעות מחיר יום אשפוז" שאתם יודעים שזה בלוף.

אל תבואו בטענות לחרדים ולמיעוטים על האצת קצב ההדבקות, הם פשוט לא אשמים שהמצב הסוציואקונומי שלהם איננו כבסביון והצפיפות שורה במעונם כל השנה. אל תביישו אותם, דברו איתם! הם יבינו!

אל תבואו בטענות שהתקשורת מנפחת "סנסציות", כאשר הנתונים זורמים אליה כל הזמן בלי שהם מתבססים באמת על מידע מהימן ובדוק שלא ממש הצליחה מדינתנו להפיק

אל תבואו בטענות ש"הסגר" מצמיח לנו בעצם "הדבקה בין דורית", כאשר בתוך ההסגר נמצאים חיוביים לקורונה ושליליים לקורונה והציבור הספון בביתו ו"לא מסבן" אינו יודע את זה.

אל תבואו בטענות שהתקשורת מנפחת "סנסציות", כאשר הנתונים זורמים אליה כל הזמן בלי שהם מתבססים באמת על מידע מהימן ובדוק שלא ממש הצליחה מדינתנו להפיק.

אל תבואו בטענות על הדבקות במערכת החינוך, כאשר הצעה פשוטה לדגום תקופתית את אנשי הסגל של בתי הספר, שעה שהתלמידים בקפסולות והמורים עוברים מקפסולה לקפסולה, כמו שסוף סוף הבנו שחייבים לעשות בנושא הקשישים, בכלל לא נדונה.

אל תבואו בטענות שפתיחה מהירה של בתי הספר הציתה את גל ב', כאשר פתיחה הדרגתית היתה מביאה אותנו לאותה הדבקה בדיוק, אבל בהדרגה.

אל תבואו בטענות שאנחנו במשבר כלכלי נורא ואיום, שיש עסקים שלא ייפתחו, יש עצמאים שאין להם פרנסה ויש שכירים שבחל"ת חודשים רבים ויש ספק אם יחזרו למעגל העבודה, כי אפשר היה אולי אחרת!

אל תבואו בטענות כשיגיע מחר החורף ואיתו התחלואה הכפולה וכל המערכת הרפואית תקרוס, כי לא השכלנו היום להתכונן ליום הנורא וייבשנו את מערכת הבריאות במקום להבטיח את מוכנותה

אל תבואו בטענות כאשר יו"ר ועדת הבריאות בכנסת, שחייב באחריות למה שיוצא מפיו, ממליץ להסיט כספים מבתי החולים למד"א כדי "שמד"א יטפל בחולים בבית במקום בבתי החולים"! שזאת היתממות, חוסר ידע או פופוליזם הרסני העלול לפגוע בכל הציבור.

אל תבואו בטענות כשיגיע מחר גנרל החורף ואיתו התחלואה הכפולה וכל המערכת הרפואית תקרוס, כי לא השכלנו היום להתכונן ליום הנורא הזה, וייבשנו את מערכת הבריאות במקום להבטיח את מוכנותה ליום זה.

אל תבואו בטענות לאלה שחושבים אחרת, לאלה שמפעילים הגיון פשוט והגיון פשוט שאומרים בקול רם ש"המלך הוא עירום".

צאו בבקשה מהקונספציה השגויה ותחשבו היטב איפה טעינו ומה ניתן לעשות אחרת היום ולא מחר. הרכינו ראשיכם בהערכה לחיילי הקורונה, אותם אנשי הרפואה המצילים באמת את כולנו בתפקוד מרשים ומקצועי, ואנא סייעו להם ולבתי החולים בכל דרך אפשרית.

הכותב הוא מנהל בית החולים הדסה בירושלים

(המאמר התפרסם לראשונה בידיעות אחרונות)

נושאים קשורים:  דעות,  חדשות,  קורונה,  מערכת הבריאות,  פרופ' זאב רוטשטיין
תגובות
אנונימי/ת
23.09.2020, 10:57

פרשת השבוע: \"אל תבואו\"

אנונימי/ת
23.09.2020, 20:23

מאחר ורוב התקציב הועבר להתנחלויות , למועצות דתיות לתשלום לאברכים ומוסדות לימוד תורניים .. יש להעביר עכשיו את הטיפול בחולים ובעצירת שרשרת ההדבקה לגופים אלה . אחרת לא ישמר החלום הציוני שלהם !

אנונימי/ת
23.09.2020, 20:54

את חיה בסרט. רוב רובו של התקציב עובר לפנסיות תקציביות של עובדי מדינה, ועובדי מערכת הביטחון שיוצאים לפנסיה בגיל 40

גם הגיוס בכפיה של המוני צעירים מיותרים לצבא עולה הון. רק הנזק העקיף מכך שאינם משלבים בשוק העבודה כמו הערבים עולה למשק 18 מיליארד ש\"י בשנה. ראש אכא אמר שאפשר לחתוך 30% מכח האדם בצבא בלי להרגיש.
שם קבור הכסף הגדול. שמאלץ אמיתי

אנונימי/ת
24.09.2020, 00:46

מתכוון לחברה קדישא ?

25.09.2020, 21:59

והמשך תשלום משכורות ל 16,000 \"משגיחי כשרות\"(??) במסעדות שלא עובדות...
הציניות והרמאות אינן ידעות גבול !

אנונימי/ת
24.09.2020, 07:27

אז מי אשם בצפיפות?!
אני שמשלמת מיסים מטורפים ומכורח ההכרח מביאה רק 2 ילדים- פשוט כי אני יודעת שאיני יכולה לכלכל 12 בכבוד ולא מתכוונת להיות נתמכת סעד?!
הצפיפות הזו הינה בחירה. אף אחד לא מכריח את האחר ללדת 12 ילדים אם אינו מסוגל לכלכלם בכבוד וברווחה- כן גם בריווח.. גם בסביון נהיה צפוף עם 12.. שם לפחות זה לא ע״ל האחר!!

אנונימי/ת
24.09.2020, 08:22

את נוגעת בבעיה מאוד חשובה שראויה להתייחסות ללא קשר לקורונה. יש בישראל מגזרים בהם שיעור הפריון גבוה מאוד. אבל גם במגזר החילוני יש המון (!) משפחות המביאות 3 ילדים ומעלה . זה הפך למעין ברירת מחדל. וכן , גם 3 זה הרבה.
אבל הבעיה שאנו חיים במדינה שמעודדת ילודה (בא לידי ביטוי בקצבאות, מימון טיפולי פוריות, הטבות מס וכו\'). אז אי אפשר לבוא בטענות לאנשים שבוחרים להביא הרבה ילדים.

30.09.2020, 23:44

פלסטר על פלסטר על טלאי... לא הבנתי למה מעדיפים לשלם למיליון מובטלים ולא להשקיע בבתי חולים כדי שנוכל באמת לטפל בחולים (קשר לוגי למי שעוקב) גם בחולי הקורונה ובכל האחרים גם. זאת כדי שהמשק יוכל לחזור לעבוד .