מחקרים-Covid-19

אילו השפעות של מחלת הקורונה על רקמת הלב נמצאו בנתיחה לאחר המוות?

במחקר זה בחנו החוקרים את ההשפעות של מחלת הקורונה על רקמת הלב, ומצאו בניתוח לאחר המוות ממצאים המתאימים לשינויים האימונולוגיים והקרישתיים המתרחשים במחלה

Myocarditis, דלקת בשריר הלב. אילוסטרציה

מחלת הקורונה (COVID-19) ידועה בהשפעתה על דרכי הנשימה. עם זאת, עדיין קיים צורך לשפוך אור על השינויים הפתופיזיולוגיים להם היא גורמת במערכת הלב וכלי הדם.

במחקר שפורסם בכתב העת The Journal of Pathology: Clinical Research בוצעו ניתוח קרדיו-פתולוגי הלב וכלי הדם מ-23 נתיחות לאחר המוות של חולי COVID-19, והשוואה של הממצאים לרקמת הבקרה.

שריר הלב של חולי COVID-19 סווג כחיובי (n = 14) או שלילי (n = 9) ל-SARS-CoV-2  בהתבסס על נוכחות RNA נגיפי כפי שנקבע באמצעות בדיקת RT-PCR. רקמת הבקרה נלקחה מתוך נתיחות לאחר המוות של מטופלים ללא COVID-19י(n = 10) עם מהלך קליניות דומות.

מאפיינים היסטולוגיים נקבעו על ידי דירוג סידורי ו/או קטגורי. חמישה מקרים חיוביים ל-RT-PCR עברו היברידיזציה באתר (ISH) עבור SARS-CoV-2. מטופלים עם זיהום קטלני של COVID-19 היו בעיקר גברים (78%), והיו בעלי שיעור היארעות גבוה יותר של יתר לחץ דם (91%), מחלה כלילית (61%) וסוכרת (48%).

חולים עם RT-PCR של שריר הלב שהיה חיובי לקורונה, מתו מהר יותר מרגע האשפוז מאשר חולים עם RT-PCR שלילי (5 לעומת 12 ימים, p <0.001).

עלייה בחומרת שקיעת הפיברין, התרחבות נימים ומיקרו-דימומים נצפתה בשריר הלב החיובי ל-RT-PCR בהשוואה לרקמות שנמצאו שליליות ולרקמות הביקורת, עם מתאם חיובי בין הגורמים הללו. בכל המקרים של הסננה דלקתית לבבית ללא נקרוזיס של מיוציטים (n = 4) או עם מיוקרדיטיס (n = 1), הרקמות היו שליליות בבדיקת RT-PCR. בבדיקה בשיטת ISH התגלו תוצאות חיוביות ל-RNA נגיפי בתאים אינטרסטיציאליים. התרחבות נימים בשריר הלב, שקיעת פיברין ומיקרו-דימומים עשויים להוות את המתאם ההיסטו-מורפולוגי של הקואוגולופתיה הקשורה ל- COVID-19.

מצב של דלקת לבבית, כולל מקרה אחד של מיוקרדיטיס התגלה רק ברקמות שנמצאו שליליות בבדיקת RT-PCR, ממטופלים עם משך אשפוז ארוך באופן מובהק. ממצא זה עשוי לרמוז על תגובה אימונולוגית משנית המצדיקה מחקר נוסף על מנת לאפיין אותה.

מקור:

Haslbauer, JD et al. The Journal of Pathology: Clinical Research. 2021 Jul;7(4):326-337. doi: 10.1002/cjp2.212.

נושאים קשורים:  שריר הלב,  נגיף הקורונה,  מיוקרדיטיס,  פיברין,  מחקרים
תגובות