COVID-19 בישראל

התחזית של גרוטו: "בזמן הקרוב נגיע ל-10,000 נדבקים ביום"

על אף הזינוק במספר המאומתים שצופה המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות, סבור גרוטו שיש לאמץ גישה שונה בניהול המשבר: לא "לסגור את כל המדינה", להגביר את הבדיקות ו"לאמץ את המסיכות כציוד קבוע"

פרופ' איתמר גרוטו. "ישראל במקום השלישי באירופה במספר מקרי המוות שנמנעו כתוצאה מחיסונים"

המשנה לשעבר למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר הבוקר (א') בראיון לערוץ 12 כי להערכתו "נגיע ל-10,000 נדבקים ביום בזמן הקרוב, אבל", הוסיף, "אם פעם 10,000 מקרים היו נותנים 30 נפטרים, הפעם נהיה בין אחד לשניים. חצי מהם אפשר יהיה למנוע על ידי החיסון. לא נגיע ל-1,200 חולים קשים בבת אחת. זה לא סביר בעיני".

פרופ' גרוטו גם אמר: "אני מתנגד להשוואה בין קורונה לשפעת. אלו שתי מחלות שונות לחלוטין, אבל בכל זאת, בעונת שפעת יש הרבה יותר מ-10,000 נדבקים חדשים מדי יום ולא סוגרים את המדינה. גם שפעת היא מחלה שיכולה להרוג חלק מהנדבקים".

לדעתו, "במקומות העבודה כדאי שכולם יהיו מחוסנים, ואז גם אם יש חשיפה לנגיף, לא כולם צריכים להיכנס לבידוד. מספיק בדיקות. אותו הדבר גם לגבי הילדים: אפשר לעשות בדיקות מהירות ועל בסיס זה להמשיך בכל הפעילויות. אפשר למצוא פתרונות במערכת החינוך, וגם אם יש מאומתים - לא לבודד כיתה שלמה.

"המסיכות צריכות להיות חלק מהציוד הקבוע שלנו, מעכשיו ולדעתי עד סוף החורף. חובה להשתמש בהן במקומות הסגורים, בטח אנשים שבקבוצת סיכון. זה כלי מצוין למניעת הדבקה".

פרופ' גרוטו גם סבור כי "מדוכאי חיסון כדאי ורצוי שיקבלו את המנה השלישית. בבריטניה הולכים לחסן מבוגרים מעל גיל 70 במנה השלישית. יהיה צורך לראות איך עניין זה מתפתח, ללמוד ואז להחליט".

"לא צריך לסגור את נתב"ג"

גרוטו סבור כי "לא צריך לסגור את נתב"ג. לא עשינו זאת גם בשיא המגיפה. אי אפשר לסגור הרמטית. תמיד יהיו חורים. כרגע המצב מאוזן, אין יותר מדי נסיעות לחו"ל, בערך 50-100 אלף בחודש שזה הרבה פחות מהרגיל. משרד הבריאות עובד בעניין הזה לפי שיטת צבעים - מדינות שחורות, אדומות וירוקות. כך נהוג עתה בכל העולם. כדאי לשקול אחרי הקיץ האם להתיר כניסת תיירים מחוסנים".

בתוך כך נודע כי הממשלה עשויה לאמץ את החזרה למלוא כללי התו הירוק. שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר הבוקר (א') בגלי צה"ל כי "אם אכן תהיה התפרצות ענקית ותחלואה קשה - נגיע לסגר כללי, אבל אנחנו לא מדברים על זה עכשיו. אנחנו נוקטים עכשיו בצעדים כדי שלא נצטרך להגיע לסגר". הוא שב וקרא לציבור להקפיד הקפדה יתרה על כל ההנחיות: "כל המטרה בצעדים אלה היא שלא נצטרך להטיל הגבלות חמורות יותר, כיוון שהתוצאה שלהן תהיה קשה מאוד".

בליל שבת באותו ערוץ הכחישה שרת החינוך ד"ר יפעת שאשא-ביטון כי ביקשה לפטר את ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס. "אני האחרונה שאפשר לקרוא לה מכחישת קורונה. אני לא מתעסקת במינויים מקצועיים במשרדים האחרים".

נושאים קשורים:  פרופ' איתמר גרוטו,  תחלואת קורונה,  חדשות,  19-COVID,  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  תו ירוק,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
19.07.2021, 08:04

לא מבין איך מי שהיה בגמר היורו ביחד עם מאה אלף איש,(לטענתו -רובם המוחלט ללא מסכות) במדינה שיש בה עלייה משמעותית בהדבקות , יכול לדבר על הגבלות נוספות.

אנונימי/ת
19.07.2021, 09:05

מה הקשר? הוא נסע לגמר היורו כאדם פרטי ומדבר גם עכשיו כאדם פרטי ולא כנושא תםקיד רשמי.
שאלו אותו, אז הוא עונה

אנונימי/ת
19.07.2021, 19:29

והשלב הבא לחלק מנות קרב לאנשים בסגר

19.07.2021, 23:29

זני אלפא וביתא פלשו לחיינו לפני שנה וחצי ומצאו ״גן שעשועים״ המוני של 9 מיליון לא מחוסנים וכדרכם עשו שמות על ימין ועל שמאל. זן דלתא מגיע לסביבה אחרת לחלוטין - 70% מחוסנים, ואף שהוא מצליח להדביק גם מחוסנים (בכל חיסון יש ״חמקנים״) הרי שהמחלה במחוסנים היא יחסית קלה, ואלה שאינם מחוסנים (צעירים וחסינים יחסית) יעברו את המחלה די מהר ודי בקלות.
אני חושב שסגירת החיים בדומה לסגרים הקודמים היא מיותרת. אני מסכים עם גרוטו שעטיית המסיכה באופן קבוע היא הפעולה החשובה ביותר שתציל חיים ואת המשך החיים הנורמליים. יש לאכוף את עטיית המסיכה באופן אגרסיבי ובלתי מתפשר ולהטיל קנסות כבדים (הנושקים אפילו לטירוף - 25,000 ש״ח על הפרה) למען יראו וייראו.
חשוב לעודד את המשך החיסונים ולמנוע ממי שלא מתחסן להטמע באוכלוסיה. ראוי למצוא אמצעי סימון לכל מי שמחוסן (צמיד עם צ׳יפ) ולהציב בכל מקום ציבורי גלאי שיבדיל בין המחוסנים ללא מחוסנים. אני מזכיר לכם את תקופת האינתיפאדה והמתפוצצים במסעדות, במרכולים ובאוטובוסים - בכל מקום ציבורי היה מאבטח עם גלאי מתכות. היה לא נעים אבל התרגלנו וקיבלנו זאת כמובן מאליו. לא סגרנו מסעדות, בתי קפה ומרכולים. גם כעת אנחנו תחת מתקפה ויראלית המאיימת על שלום הציבור. אכיפה היא הפתרון. זכותו של מי שאינו רוצה להתחסן לא לעשות זאת אבל זכות הרוב היא למנוע מכאלה להתגודד ולסכן את מי שכן התחסן. בלי להתייפייף אני גורס שנסיונם של הלא-מחוסנים להתערב בציבור היא מעשה הגובל בטרור והממשלה צריכה לקבל החלטה (גם אם אינה נעימה) איך לטפל בכאלה.

למה להסתפק ב 25,000₪. לשלוח ל 20 שנות מאסר. את הלא מחוסנים לסמן בטלאי בכל צבע שתבחר ועדיף בכלל להוציאם להורג על מנת שאוכלוסיית מחוסנים לא תיחשף חס ושלום ללא מחוסנים. זה כמובן הוכחת ברזל ליעילות החיסונים במניעת הדבקה. לא צריך פשרות במלחמה בנגיף קטלני עם IFR כ 0.1%.

אנונימי/ת
20.07.2021, 12:48

שאשא ביטון לא מבינה כלום ברפואה ובספק אם בחינוך
עדיף היה שלא תייעץ בענייני בריאות וניהול מגפות