COVID-19 עולמי

ה-CDC: "המלחמה במגיפת הקורונה השתנתה בגלל וריאנט דלתא"

"זן דלתא מידבק כמו אבעבועות רוח ויותר משפעת", טוענים מחברי מסמך פנימי של ה-CDC שדלף לתקשורת האמריקאית – "מחוסנים שנדבקו בוריאנט מסוגלים להעבירו באותה קלות כמו מי שנדבקו ולא התחסנו"

חיסון לקורונה. צילום: Abed Rahim Khatib /Flash 90

מסמך פנימי של ה-CDC שדלף לתקשורת האמריקאית מציין כי זן דלתא של נגיף הקורונה (B1617.2) מדבק כמו אבעבועות רוח והרבה יותר משפעת רגילה, מועבר בצורה מהירה וקלה הרבה יותר בין אדם לאדם ביחס לנגיפים דוגמת סארס ואבולה, וגורם לתחלואה קשה יותר. יתר על כן: גם מחוסנים שנדבקו בוריאנט הזה מסוגלים להעבירו באותה קלות כמו אנשים שנדבקו ולא התחסנו.

עוד עולה מהמסמך כי למי שלא התחסן יש פי 10 יותר סיכוי לחלות במחלה קשה או אף למות לעומת זני הקורונה הקודמים שהתפשטו ברחבי העולם. "המלחמה במגיפה השתנתה בגלל וריאנט דלתא", טוענים מחברי המסמך.

אתר CIDRAP, שתכניו מוקדשים למחקר ומדיניות בכל הנוגע למחלות זיהומיות ומדבקות, דיווח ביום ו' כי למרות שלעתים רחוקות ונדירות נדבקים בזן דלתא מפתחים מחלה קשה/חמורה, הם מסוגלים להעביר לאחרים ובקלות את זן הנגיף הזה. ההגדרה "העברה מהירה וברמה גבוהה" של נגיף מוגדרת כאשר יש 50 מקרים חדשים מדי יום ל-100 אלף אנשים במשך שבעה ימים. בארה"ב מעריכים עתה כי מקרב 162 מיליון אמריקאים שכבר התחסנו באופן מלא, יש כ-35 אלף שנדבקו בדלתא והם אף סימפטומטיים אך מחלתם איננה קשה.

במסמך הפנימי של ה-CDC מודגש מה שכבר ידוע גם בישראל, שדלתא גורם לתחלואה קשה יותר מזני הקורונה שהתפשטו בעולם קודם לכן. עוד צוין באותו מסמך שה-CDC מתקשה עתה להסביר לציבור את חשיבות ההתחסנות ושמירה על כל ההנחיות ובכלל זה חובת מסיכות "ולכן דרושה אסטרטגיית הסברה חדשה" – בעיה שמודגשת שוב ושוב בימים האחרונים בישראל. לא בכדי התבטאה ד"ר רייצ'ל וולנסקי, ראש ה-CDC, נוכח העלייה בתחלואה בארה"ב: "אנחנו לא צועקים 'זאב זאב', אנחנו רציניים לגמרי".

בסוף השבוע פורסם בארה"ב כי תאגידי הענק, בנוסף לעובדי הממשל, יחייבו את העובדים להתחסן וזאת גם על רקע החלטות שניתנו בבתי משפט בכמה ממדינות ארה"ב שאשררו את זכותם של מעסיקים לדרוש מהעובדים להתחסן. משרד המשפטים של ארה"ב פרסם חוות דעת לפיה דרישת מעסיקים מעובדים להתחסן היא דרישה חוקית ואף אפשר להגדיר אותה כתנאי לקבלה לעבודה. רק עובדים שאינם יכולים להתחסן מסיבות רפואיות או שאמונתם הדתית איננה מאפשרת זאת – זכות לסרב במסגרת חוק זכויות האזרח. עניין זה רלבנטי גם לגבי סגלי המרצים באוניברסיטאות ועובדי ההוראה בבתי הספר.

פסק דין תקדימי שניתן בטקסס התיר לבית חולים לדרוש, כמהלך חובה, מכל העובדים לרבות רופאים, להתחסן. דרישה כזאת מופעלת עתה גם בבתי חולים בניו יורק. מי שלא יתחסן יחויב בבדיקות שבועיות. יש גורמי ממשל מקומיים שמעדיפים לתמרץ בכסף כל מתחסן – למשל ב-100 דולר – כדי לגרום ליותר אנשים להתחסן.

אחד החששות שהופיעו במסמך בהקשר לבעיית התקשורת מול הציבור נובעת בעיקר מהעלייה החדה שחלה במקרי ההדבקה של מחוסנים. "זה הוביל לכך שחלקים רבים בציבור האמריקאי סבורים שהחיסון כבר לא יעיל ושדרושה מנה נוספת, שלישית". בשלב זה הגורמים הרגולטורים בארה"ב, ה-FDA וה-CDC, נמנעים מהצהרה כי נדרשת מנה שלישית, בוסטר.

רופאים בארה"ב סיפרו לכמה כלי תקשורת כי נתקלו ב"אזרחים שהחלו להתחסן בחשאי בבתי חולים, מחשש שבני משפחותיהם המתנגדים לחיסונים יגלו על זה. חלקם הגיעו לבתי החולים כשהם מחופשים כדי להסתיר את זהותם ואף התחננו באוזני אנשי הצוות שלא יגלו שעשו זאת. CNN דיווח שרופאה במדינת מיזורי סיפרה כי נתקלה באנשים כאלה לאחר ששינו את עמדתם לגבי החיסון, לעומת בני משפחה וחברים שלהם. "הם עשו מחקר עצמאי ודיברו עם אנשים כמוהם שהחליטו להתחסן. למרות כל זאת, הם עדיין מפחדים שיגלו שהם התחסנו וכדי שלא יפעילו עליהם לחץ וביקורת. "אמנם", אמרה הרופאה, "התופעה איננה רחבה, אבל אנחנו רוצים לחסן כמה שיותר אנשים ועבורנו הם יהיו עוד ניצחון במאבק נגד הנגיף. אנחנו צריכים כל ניצחון – לא משנה כמה קטן הוא נראה".

מומחי ה-CDC נוטים עתה לדרוש מכלל הציבור לעטות מסיכות, כאשר אנשים עם מערכת חיסונית מוחלשת צריכים לעטות מסיכות בכל מקום. כך גם מחוסנים שנמצאים בקשר קבוע עם ילדים קטנים (למשל גננות ומורים) וכן קשישים.

מחקרים שנעשו בקנדה ובסקוטלנד מצאו כי חולי קורונה שנדבקו בדלתא מתאשפזים יותר בשל תסמיני המחלה ביחס לאלה שחלו באלפא (הזן הבריטי). במחקר שנערך בסינגפור נמצא כי נדבקים בדלתא זקוקים להנשמה לעתים קרובות יותר. יחד עם זאת מומחי ה-CDC  טורחים לציין: "החיסון יעיל מאוד במניעת תחלואה קשה ואשפוזים גם בקרב הנדבקים בוריאנט דלתא, שהוא בעייתי. ההתחסנות עדיין מגנה מפני התפרצויות קשות".

נושאים קשורים:  וריאנט דלתא,  מגיפת הקורונה,  חיסון לקורונה,  19-COVID,  CDC,  חדשות,  עטיית מסיכות
תגובות