חדשות

ביקורים חוזרים אצל רופא והידבקות במחלה דמוית שפעת

מחקר אמריקאי חדש בחן כיצד על רופאים להפעיל את המרפאה שלהם כך שמטופליהם לא ייחשפו למחלות של אחרים

מחסור ברופאים (אילוסטרציה)
מטופלים ממתינים לתורם לרופא (אילוסטרציה)

אנשים ללא תסמיני שפעת הנחשפים בעת ביקורם אצל רופא המשפחה בגלל בעיה בריאותית אחרת, לחולה אחר הממתין לתורו והוא עם תסמינים של מחלה דמוית שפעת, עשויים יותר מאחרים לשוב ולבקר בתוך שבועיים מהביקור הראשון באותה מרפאה ועתה עם תסמיני מחלה זהים. כך לפי מחקר חדש שפורסם בשבוע שעבר במהדורת אוגוסט של ה-Health Affairs.

את המחקר הובילה ד"ר האנה נפראש מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת מינסוטה בארה"ב. הצוות שלה ניתח את קצב העברת נגיפים נשימתיים במרפאה תוך התמקדות במחלה דמוית שפעת. מטרת העבודה היתה לבחון כיצד על רופאים להפעיל את המרפאה שלהם כך שמטופליהם לא ייחשפו למחלות של אחרים.

לצורך המחקר נבחנו מעל 105 מיליון (105,462,600) ביקורים של מטופלים במרפאה אחת כאשר 10.2% מהמטופלים (10,737,587) הגיעו עם תסמינים של מחלה דמוית שפעת. החוקרים התבוננו גם במועדי הביקורים באותה מרפאה והתברר כי 2.7 ל-1,000 חזרו לבקר אצל הרופא כעבור שבועיים והציגו מחלה דמוית שפעת. מגמה זאת לא נראתה אצל אנשים שלא היו להם בעיות בריאותיות המתאפיינות בהדבקה כמו זיהום בדרכי השתן או כאבי גב תחתון.

מחברי דו"ח המחקר ציינו כי הממצאים ממחישים את חשיבות נקיטת כל האמצעים למניעת הידבקות כשמדובר במרפאת רופא ונגזרת מכך חשיבות השימוש בטכנולוגיית טלה-רפואה ככלי למניעת הפצת זיהומים במיוחד מצד מטופלים עם נגיפים נשימתיים.

נושאים קשורים:  שפעת,  תסמינים,  חדשות,  זיהומים,  מחקרים
תגובות