מחקרים COVID-19

רדיותרפיה במינון נמוך שיפרה את מצבם של חולי קורונה

במחקר נמצא כי רדיותרפיה במינון נמוך (LD-RT: Low-dose radiotherapy) הובילה להשפעה אנטי דלקתית אצל חולי דלקת ריאות על רקע COVID-19

רדיותרפיה (צילום: שאטרסטוק)

רדיותרפיה במינון נמוך (LD-RT: Low-dose radiotherapy) הובילה להשפעה אנטי דלקתית אצל חולי דלקת ריאות על רקע COVID-19. ההשפעה נצפתה הן במודלים של בעלי חיים והן במחקרים אנושיים מוקדמים. הטיפול נעשה במטופלים התלויים בחמצן אך שאינם מונשמים, הסובלים מדלקת ריאות על רקע קורונה. המטופלים במחקר מקבלים דקסמתזון ו/או רמדסיביר. ההקרנה שבוצעה היתה כל-ריאתית.

במחקר שפורסם ב-Radiotherapy and Oncology, החוקרים הוסיפו לטיפולים התרופתיים המקובלים רדיותרפיה במינון נמוך. זהו מחקר פאזה 2 פרוספקטיבי, אשר כלל 40 מטופלים. כלל המטופלים במחקר היו מאושפזים ונזקקו לחמצן. בנוסף לטיפול בדקסמתזון ו/או רמדסיביר, המטופלים קיבלו טיפול כל-ריאתי ברדיותרפיה במינון נמוך של 1.5 Gy. המטופלים הושוו, בהתאמה עיוורת, לקבוצת עוקבה מקבילה.

מתוך 40 המטופלים שנכללו במחקר, 20 מהם קיבלו טיפול משולב של תרופות ורדיותרפיה ו-20 מתוכם קיבלו טיפול תרופתי בלבד, ללא רדיותרפיה. שיעור הצנרור (Intubation) היה 14% בקבוצה שטופלה עם רדיותרפיה, לעומת 32% בקבוצה שלא טופלה עם רדיותרפיה (p=0.09). שיעור השרידות ללא צנרור (Intubation-free survival) היה 77% לעומת 68% (p=0.17).

סמני דלקת (C-reactive protein, p=0.02) וסימני פציעה לבבית (creatine kinase, p<0.01) ירדו בעקבות הטיפול עם רדיותרפיה, בהשוואה לקבוצת הביקורת. משך החום הממוצע היה 1.4 ימים בקבוצה שטופלה עם רדיותרפיה, לעומת 3.3 ימים בקבוצת הביקורת (p=0.14).

לא נצפו הבדלים מובהקים בהחלמה הקלינית (7.5 ימים לעומת 7, p=0.37) או בשיפור הדמייתי (p=0.72). באנליזה של תתי-הקבוצות, נמצא כי ירידה בשיעור ה-C-reactive protein לאחר טיפול עם רדיותרפיה ניבאה מספר מדדים, וזאת בהשוואה לקבוצת הביקורת. המדדים היו החלמה ללא צורך בצנרור (0% לעומת 31%, p=0.04), אי-הזדקקות לאשפוז ממושך (מעל 21 ימים) (0% לעומת 31%, p=0.04) וירידה בצורך בחמצן (ירידה של 56%, p=0.06).

ירידה ברמות C-reactive proteinי(CRP) לאחר טיפול תרופתי ראשון לא נמצאה כמנבאת את התוצא בשיעור דומה בקרב קבוצת הביקורת (p=0.36).

החוקרים מסכמים כי הוספה של טיפול רדיותרפי במינון נמוך לטיפולים התרופתיים המקובלים הוביל לתוצאות טובות בחולי קורונה. הטיפול הפחית את רמות סמני הדלקת וכן את סמני הפציעה הלבבית. בנוסף, ייתכן וטיפול זה הוביל להפחתה בשיעור הצינרור.

כמו כן, במהלך המחקר נמצאו קשר בין ירידה יציבה של רמות CRP לאחר הטיפול עם רדיותרפיה במינון נמוך לבין מספר מדדים. המדדים שנקשרו במיוחד לירידה זו היו החלמה, אי הזדקקות לצנרור, הפחתה באשפוז ממושך, וכן ירידה בהזדקקות לחמצן. בימים אלה נערך מחקר אקראי לאשרור הממצאים.

נושאים קשורים:  רדיותרפיה,  אינטובציה,  מחקרים,  קורונה,  COVID-19,  חדשות
תגובות