מחקרים COVID-19

מחקר חדש: וריאנט BA.2 של זן האומיקרון - זן מסוכן יותר

חוקרים מיפן בדקו ומצאו: הוריאנט, שקשה לזהותו בבדיקת PCR, מתפשט מהר יותר מהאומיקרון, גורם למחלה חמורה יותר ומסוגל להתגבר על כמה מהתרופות והחיסונים הקיימים נגד קורונה

דגימת מעבדה, נגיף הקורונה. אילוסטרציה

הסיכון שתת הזן BA.2 יהפוך לזן דומיננטי ויעלה מחדש את התחלואה בישראל מדאיג את מומחי הבריאות בישראל, וזאת לאור כוונת הממשלה להסיר בקרוב את מגבלות התו הירוק. גם במרכז האמריקאי לבקרת ומניעת מחלות (CDC) עוקבים בדריכות אחרי התפשטות BA.2 בארה"ב ובעולם. כך מסרה ראש ה-CDC בסוף השבוע האחרון (ו').

ואמנם, מחקר חדש שעליו דווח ב-CNN מגלה כי נגיף BA.2, תת וריאנט של האומיקרון, לא רק מתפשט מהר יותר מהאומיקרון, הוא עלול גם לגרום למחלה קשה יותר ונראה שהוא מסוגל להתגבר על חלק מהתרופות והחיסונים הקיימים נגד קורונה.

המחקר נערך על ידי מדענים מאוניברסיטת טוקיו ביפן ופורסם ביום ד' שעבר באתר biorxiv, בטרם עבר ביקורת עמיתים. ניסויי המעבדה החדשים מראים שהוריאנט החדש עלול לגרום למחלות קשות כמו אלו שגרמו גרסאות ישנות יותר של הנגיף, כולל דלתא, ובדומה לוריאנט אומיקרון, נראה שהחיסונים לא מונעים הדבקה.

עם זאת, זריקת דחף מספקת הגנה נגדו ומונעת תסמינים ב-74% אחרי הידבקות בו. BA.2 גם עמיד לטיפולים מסוימים, כולל סוטרובימאב, הנוגדן החד שבטי שנמצא כעת בשימוש נגד אומיקרון.

BA.2 עבר יותר מוטציות לעומת הנגיף המקורי שהופיע בווהאן, ויש לו עשרות שינויים בגנים השונים מזן האומיקרון, ולכן הוא שונה מזן האומיקרון המקורי, ממש כמו שזני אלפא, בטא, גמא ודלתא היו שונים אלה מאלה.

קיי סאטו, אחד המדענים שערכו את המחקר, טוען כי הממצאים הללו מוכיחים שאין להתייחס ל-BA.2 כאל סוג של אומיקרון, ושצריך לפקח עליו מקרוב יותר. וריאנט BA.2 זכה לכינוי "המתגנב" כיוון שקשה לזהותו  בבדיקות PCR ונדרש ריצוף מעבדתי שונה כדי לאתרו. לדברי סאטו, הצעד הראשון שמדינות צריכות לעשות הוא למצוא שיטה לזיהוי BA.2 באופן ספציפי.

לפי ארגון הבריאות העולמי, BA.2 מידבק בכ-30% עד 50% יותר מאומיקרון, הוא זוהה כבר ב-74 מדינות שונות ובעוד 47 מדינות בארה"ב. ה-CDC מעריך שלכ-4% מהאמריקאים עם קורונה יש כעת זיהומים שנגרמו על ידי BA.2, אך במקומות אחרים בעולם וריאנט זה נפוץ יותר. על פי הדו"ח האפידמיולוגי השבועי של ארגון הבריאות העולמי, הוא הפך לדומיננטי בלפחות עשר מדינות אחרות: בנגלדש, ברוניי, סין, דנמרק, גואם, הודו, מונטנגרו, נפאל, פקיסטן והפיליפינים.

אולם, הראיות לגבי חומרת BA.2 בעולם האמיתי אינן חד משמעיות. האשפוזים ממשיכים לרדת במדינות שבהן BA.2 השיג דריסת רגל, כמו דרום אפריקה ובריטניה. עם זאת בדנמרק, שם BA.2 הפך לגורם המוביל לתחלואה, האשפוזים ומקרי המוות עולים, כך על פי ארגון הבריאות העולמי.

המחקר החדש מצא ש-BA.2 משכפל את עצמו בתאים מהר יותר מאשר BA.1, גירסת האומיקרון המקורית, והוא גם גורם ליותר תאים להידבק זה לזה מאשר BA.1. גושי התאים, הנקראים syncytia, מהווים למעשה "מפעל" נגיפים שמייצר עותקים נוספים של הנגיף. זן דלתא גם ייצר גושי תאים כאלה, וזו נחשבת לאחת הסיבות לכך שהזן היה כה הרסני לריאות.

כאשר החוקרים הדביקו אוגרים ב-BA.1 ו-BA.2, האוגרים שנדבקו ב-BA.2 חלו יותר ותפקוד הריאות שלהם היה גרוע יותר. בדגימות רקמות, לריאות של אוגרים נגועים ב-BA.2 היה יותר נזק מאשר לאלה שנדבקו ב-BA.1.

בדומה לאומיקרון המקורי, BA.2 מסוגל להתחמק מנוגדנים בדמם של אנשים שחוסנו נגד קורונה, וכן מנוגדנים בדמם של אנשים שנדבקו בזני אלפא ודלתא בתחילת המגיפה. BA.2 גם עמיד כמעט לחלוטין בפני כמה טיפולי נוגדנים חד שבטיים.

נקודת אור בנושא היא שלאנשים שחלו לאחרונה באומיקרון יש הגנה מסוימת מפני BA.2, במיוחד אם הם גם חוסנו. משום כך, למרות ש-BA.2 נראה מידבק יותר וגורם למחלה קשה מאומיקרון, ייתכן שהוא לא יגרום לגל הרסני יותר של תחלואה בזכות החיסונים.

נושאים קשורים:  זן BA2,  וריאנטים,  אומיקרון,  קורונה,  19-COVID,  מחקר,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
22.02.2022, 12:24

הוא מזוהה ע״י בדיקת אנטיגן?

אנונימי/ת
17.03.2022, 14:28

אולי תתעסקו עם הסרטן, סכיזופרניה, מחלות רבות אחרות!!! נמאסתם כבר עם הקורונה!!!