תיאור מקרה

תיאור מקרה: זאבת אדמנתית מערכתית לאחר חיסון לקורונה

מקרה המדגיש את חשיבות האבחנה של זאבת אדמנתית מערכתית כחלק מהאבחנה המבדלת במטופלים המתייצגים עם דלקת רב מפרקית לאחר קבלת חיסון mRNA נגד קורונה

המטופלת התייצגה עם דלקת רב-מפרקית סימטרית. צילום אילוסטרציה

זאבת אדמנתית מערכתית היא מחלה אוטואימונית רב מערכתית הנגרמת כתוצאה מאינטראקציה של גנטיקה וגורמים סביבתיים. בנוסף, ישנם מספר חיסונים אנטי ויראליים אשר קושרו בעבר להתפרצות של זאבת אדמנתית מערכתית. אולם, ישנם מספר מועט של תיאורים של התפרצות זאבת לאחר קבלת חיסון mRNA כנגד נגיף קורונה.

במקרה שהתפרסם ב-Case Reports in Rheumatology, מתארים הרופאים אישה צעירה בת 27 הסובלת מסוכרת מסוג 1 עם עבר משפחתי של זאבת אדמנתית מערכתית, אשר התייצגה עם דלקת רב מפרקית סימטרית של המפרקים הבין גליליים הקריביים, המפרקים המטקרפו-פלאנגיאלים, שורשי כף היד ובקרסוליים, שבועיים לאחר קבלת מנה שנייה של חיסון mRNA-1273 כנגד SARS-CoV-2.

תוצאות המעבדה הסרולוגית הראו נוגדני ANA, אנטי DNA דו-גדילי, אנטי Ro ואנטי La/SSB. ערכי משלים הראו כי ערכי C4 היו נמוכים.

תחילה טופלה הצעירה בפרדניזון במינון נמוך ובהידרוקסיכלורוקווין. לאחר מכן, הופסק הטיפול עם הידרוקסיכלורוקווין מפני שהמטופלת פיתחה פריחה אורטיקריאלית. לכן, בעקבות הפסקת הטיפול ובגלל החמרה בתפקוד הכלייתי שנמדד על ידי חלבון בשתן, הוחל טיפול עם מיקופנולאט מופייטיל.

מקרה זה מדגיש את חשיבות האבחנה של זאבת אדמנתית מערכתית כחלק מהאבחנה המבדלת במטופלים אשר מתייצגים עם דלקת רב מפרקית לאחר קבלת חיסון mRNA כנגד COVID-19.

נושאים קשורים:  זאבת אדמנתית מערכתית,  חיסון לקורונה,  תיאור מקרה,  חדשות,  19-COVID
תגובות