חדשות

במשרד הבריאות חוששים מהתפשטות נגיף הפוליו בירושלים

בעקבות מקרה הפוליו שהתגלה בילדה משכונה חרדית, ראש שירותי בריאות הציבור מפצירה בהורים: "אנו מאמינים שהוירוס כבר מסתובב באזור ירושלים - חסנו את הילדים"

ילד מקבל חיסון נגד נגיף הפוליו, ירושלים 2013. צילום ארכיון: יונתן סינדל/ פלאש 90

בעקבות מקרה הפוליו שהתגלה בילדה בת ארבע משכונה חרדית בירושלים, קיימה אמש (ב') ראש שירותי בריאות הציבור, ד״ר שרון אלרעי-פרייס, תדרוך לכלי התקשורת החרדיים והתריעה מפני הסיכון שבאי ההתחסנות. ״70%-80% מהנדבקים לא יסבלו מסימפטומים, אולם יש מצב שבו הוירוס חודר למערכת הדם עד למערכת העצבים ויכול באחוז מהמקרים לגרום לתסמינים נוירולוגיים של שיתוק, חולשה, ואף יכול לפגוע בשרירי הנשימה עד כדי צורך בסיוע נשימתי", מסרה.

המקרה שהתגלה הוא בילדה כבת ארבע, לא מחוסנת, שהגיעה לרופא הילדים לפני שבועיים עם תסמינים של חולשה בפלג גוף תחתון ועם נפילות. במהלך בירור ראשוני נלקחו דגימות – הראשונה היתה שלילית לפוליו, אבל בדגימות חוזרות נמצאה דגימה חיובית לפוליו והיא הוגדרה כמאומתת לפוליו. במקביל, נערכו דגימות מהביוב ומהתוצאות הובן שיש חשד לכך שנגיף הפוליו עובר בקרב אוכלוסיות לא מחוסנות בירושלים.

ד"ר אלרעי-פרייס הוסיפה וציינה כי "הוירוס הינו בר מניעה. ניתן לתת חיסון והוא מאוד יעיל ובטוח. החיסון מבוסס על נגיף מומת כדי להגן על האנשים שמקבלים אותו, אך על מנת למגר את הפוליו, יש צורך בשילוב של חיסון חי מוחלש. כיום, הילדים מקבלים בשלב ראשון את החיסון מהנגיף המומת ורק אחר כך את החיסון החי המוחלש.

לדבריה, מטרת החיסון החי המוחלש היא לייצר נוגדנים במערכת העיכול כדי שלא יוכלו להיות נשאים של הנגיף ולהדביק אחרים. החיסון המומת מגן מהנגיף, והחי מגן על אי העברת הנגיף הלאה.

ד"ר אלרעי-פרייס סיפרה לכתבים כי "בשנת 2005 הוחלט להפסיק לתת את החיסון החי המוחלש לאחר שהגיעו למסקנה כי הצליחו למגר את נגיף הפוליו, אולם בשנת 2013 זוהה נגיף הפוליו בדרום והוחלט לעשות מבצע של מתן שתי טיפות. ב-2014 הוחלט להחזיר את החיסון החי המוחלש ואת המומת לתכנית החיסונים בישראל".

ד"ר אלרעי פרייס הרחיבה בדבריה על שיטות הניטור השונות בישראל, האחת באמצעות מערכת הביוב והשנייה באמצעות הרופאים וציינה כי "בתקופה האחרונה אובחן זיהוי של נגיף הפוליו בביוב ורואים עלייה שחוזרת על עצמה במספר נקודות ואנו מאמינים שהוירוס כבר מסתובב באזור ירושלים.

ד"ר אלרעי-פרייס התייחסה למקרה שהתגלה בירושלים והדגישה: "בפוליו, המקרים הקליניים הם קצה הקרחון. כשיש מישהו שמבטא תסמינים, זה אומר שיש עוד עשרות ומאות שהוירוס כבר מסתובב אצלם. כשמגיע מצב שילד מזוהה עם תסמין נוירולוגי, זה קצה הקרחון וחייבים לחפש עוד.

"אתמול בערב קיבלנו אישור לאבחנה, פתחנו בחקירה אפידמיולוגית, נוצר קשר עם גן הילדים והגורמים. שלחנו פנייה למנהלים הרפואיים בקופות החולים, ליידע אותם על המקרה ולהעיר את תשומת ליבם".

לדברי אלרעי-פרייס: "החקירה האפידמיולוגית העלתה שיש עשרה מגעים שנחשבים הדוקים בתוך המשפחה, ועוד 20 ילדים ואנשי צוות בגן. החקירה מול המשפחה נמצאת בתהליכים כגון דגימות צואה, ומול הגן נדרשים לנו אישורים של רבנים כדי לאפשר כניסה אליו לצורך התחקיר ואנחנו פועלים לקדם זאת".

עוד ציינה כי עלול להיגרם  נזק בלתי הפיך לנדבקים, ילדים ומבוגרים. "לילדים שלא חוסנו, מומלץ להתחסן. גם בבתי הספר – זה הרגע להתחסן", הפצירה וביקשה מהכתבים החרדים לסייע בהעברת המידע והנחיצות שבהתחסנות כדי להגיע לכל המגזרים באוכלוסיה החרדית.

עם זאת, ביקשה אלרעי-פרייס להרגיע את הציבור: "בשל החיסיון, לא ניתן לפרט, אך כרגע מה שבכל זאת אפשר לומר, זה שהנגיף זוהה בביוב באזור ירושלים בלבד ולא זוהה במקומות אחרים. אנחנו נגביר את ניטור הביוב בכל הארץ, ובפרט בירושלים, כדי לאתר בדיוק רב יותר את האזור".

עוד נמסר כי משרד הבריאות נערך במהירות לסייע בכוח אדם נוסף כדי לתגבר את מערך התורים וכדי להרחיב את שעות הפעילות בטיפות החלב.

נושאים קשורים:  חיסון לפוליו,  נגיף הפוליו,  המגזר החרדי,  ד"ר שרון אלרעי פרייס,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
09.03.2022, 19:52

פורסם שהילדה דווקא כן היתה מחוסנת

אנונימי/ת
09.03.2022, 20:55

ללא קשר לתוכן, מדוע להשתמש בתמונה כל כך כוחנית שמשדרת שזו הדרך לטפל בילדים? לא התקדמנו קצת?

אנונימי/ת
09.03.2022, 21:30

תפסיקו לבלבל לנו את המח הילדה הייתה מחוסנת , אף אחד כבר לא מאמין לכם ולמערכת המושחתת מהשורש הזו