חדשות

ישראל תרכוש 2,000 מנות חיסון לאבעבועות הקוף מחברה גרמנית

עד כה, 61 ישראלים נדבקו באבעבועות הקוף | הקריטריונים המתגבשים לחיסון הנוכחי יתמקדו בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים כיוון שההתפרצות הנוכחית שכיחה יותר בקבוצה זו

חיסון לאבעבועות הקוף. אילוסטרציה

000 מנות חיסון נגד אבעבועות שחורות, שמתאימות גם כנגד אבעבועות הקוף, יגיעו בקרוב לישראל. חודשיים לאחר שהחלו לזרום ידיעות על המחלה ממדינות שונות וחודש לאחר גילוי חולה-נדבק ראשון בארץ, עד כה, לפי נתוני משרד הבריאות, נדבקו באבעבועות הקוף 61 ישראלים או תושבי קבע. כל החולים שהגיעו לבתי החולים השונים הוכנסו כמהלך ראשון לבידוד.

לפי דיווח של אדיר ינקו הבוקר (ב') ב-ynet, משרד הבריאות מנהל מו"מ לרכישת מנות חיסון עם החברה הגרמנית "בוואריאן נורדיק", המייצרת חיסונים נגד אבעבועות שחורות, שכאמור מתאימים גם לאבעבועות הקוף. כ־2,000 מנות החיסון יספיקו לחיסונם של כ-1,000 בני אדם. אולם, על פי הפרוטוקול של החיסון לאבעבועות שחורות, יש לחסן בשתי מנות. במשרד הבריאות נשקלת לכן אפשרות לחסן מטופלים במנה אחת אם יהיה צורך להגיע לאוכלוסיה רחבה יותר.

הקריטריונים המתגבשים לחיסון הנוכחי צפויים להתמקד בגברים המקיימים יחסי מין עם גברים כיוון שההתפרצות הנוכחית שכיחה יותר בקבוצה זו. לפי המידע שבידי הרשויות, ההתפרצות היא בעקבות מספר אירועים צפופים שהתקיימו בחודש הגאווה ברחבי העולם, במהלכם נדבקו ככל הנראה כמה מהחולים הישראלים. בשבועות הקרובים עלולה להירשם עלייה במספר החולים בעקבות פסטיבלים ואירועים המוניים אחרים שיתקיימו בצפיפות רבה.

בין הקריטריונים הנשקלים למתן החיסון: גברים הנוטלים PrP (טיפול תרופתי למניעת הדבקה ב־HIV) שנדבקו במחלת מין בשלושה או בשישה החודשים האחרונים, כמו גם אנשים החיים עם HIV שנדבקו במחלת מין אחרת בשלושה או בשישה חודשים האחרונים.

בדיווח נמסר כי קיים חסר עולמי במנות החיסון ומתנהל מו"מ לרכישת חיסון חדש וייעודי נגד אבעבועות הקוף. עד כה כבר השיג משרד הבריאות מספר קטן של מנות חיסון והן בשימוש.

נושאים קשורים:  אבעבועות הקוף,  חיסונים,  חדשות
תגובות