תיאור מקרה

Case Report רפואי ראשון ל-2022 על אבעבועות הקוף בישראל

מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM פרסם דיווח ראשון על שני מקרים של חולים ישראלים באבעבועות הקוף ובו זוהה שוני בתסמיני המחלה ובמאפייניה

פריחה שלפוחיתית, אבעבועות הקוף. צילום: שאטרסטוק

מכון המחקר והחדשנות של מכבי (KSM), פרסם דיווח מקרה (case report) ראשון על אודות מחלת אבעבועות הקוף בישראל 2022. הדיווח פורסם אתמול (א') באתר researchsquare (פלטפורמה פתוחה שטרם עברה ביקורת עמיתים). המטרה היא לנתח את מסעות המטופל של שניים מהנדבקים בישראל באבעבועות הקוף ולשרטט ציר זמן של התבטאות המחלה בהתפרצות הנוכחית במדינות מפותחות כמו אירופה, צפון אמריקה וישראל.

מחלת אבעבועות הקוף השתנתה לאורך צירים רבים מאז שהתגלתה בבני אדם בשנות ה-70. החל באופן ההדבקה - בתחילתה מחיות וכעת הדבקה ישירה בין בני אדם - דרך עלייה חדה בהיארעות בחודשים האחרונים ועלייה בגיל ההתבטאות, אשר בעבר אפיין ילדים וכעת מאפיין מבוגרים צעירים. זאת, לצד האזור הגיאוגרפי, שבסוף המאה הקודמת היה מוגבל לאפריקה ובעיקר לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אך כעת מדובר באלפי מקרים באירופה ובצפון אמריקה.

ד"ר טל פטלון, מנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM. "אנו ממשיכים לעקוב אחרי המחלה על מנת לאפיין אותה בהתבטאותה הנוכחית". צילום: יח"צ

במחקר תוארו שני מקרים של גברים ישראלים בשנות השלושים לחייהם. המקרה הראשון התאפיין בתסמינים כלליים של מחלה נגיפית לרבות חום, תחושה כללית רעה ובלוטות לימפה מוגדלות, ולאחריהם הופיעו נגעים עוריים. לעומת זאת, המקרה השני החל בהופעת נגעים עוריים, ולאחריהם הופיעו תסמינים אשר כללו חום, כאבי שרירים, חולשה ונפיחות בלוטות לימפה. שני המטופלים דיווחו שקיימו יחסי מין לא מוגנים עם גברים טרם ההדבקה.

בשני המקרים, בניגוד למהלך המחלה המתואר טרם ההתפרצות הנוכחית, אשר אופיין בהתפתחות סינכרונית של הנגעים לאורך שלבי המחלה השונים, אופיינו הנגעים העוריים בשלבי התפתחות שונים במקביל, לכל אורך המחלה. בשיחות עם המטופלים הוצפו חששות מאי הוודאות לגבי משך המחלה וסיבוכיה, וכן חלקו את החשש הקיים בקהילה הגאה.

"לאור הממצאים, עלינו כמטפלים לספק מידע ולתמוך בתהליכי ההחלמה וההתמודדות על משמעויותיהם", אומרת ד"ר טל פטלון, החוקרת הראשית ומנהלת מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM. "אנו ממשיכים לעקוב אחרי המחלה על מנת לאפיין אותה בהתבטאותה הנוכחית, לרבות דרכי העברה, גורמי סיכון וההשלכות ארוכות הטווח באם קיימות. כלקח נלמד ממגיפת הקורונה, על הקהילה המחקרית להמשיך לחקור ולשתף את המידע מוקדם ככל הניתן, על מנת שנוכל להפיק תובנות מהידע המצטבר, ועל כך אני מודה למטופלים אשר הסכימו להשתתף ולשתף אותנו במסע האישי שהם עוברים".

נושאים קשורים:  מכון המחקר ksm,  אבעבועות הקוף,  תיאור מקרה,  חדשות,  ד"ר טל פטלון
תגובות