COVID-19 עולמי

ועידת פסגה לחיסונים: ממשל ביידן מקדם את חיסוני הדור הבא לקורונה

היום בבית הלבן: יריית הפתיחה למיזם המקיף ביותר להאצת פיתוח חיסוני הדור הבא נגד כלל זני הקורונה | המטרה: להשיג הפחתה דרמטית בשיעור ההידבקות ובהעברת הנגיף בין בני אדם

חיסון. צילום אילוסטרציה

בבית הלבן תצא היום (ג') לדרך יוזמת הממשל האמריקאי המקיפה ביותר עד כה להאצת פיתוח הדור הבא של חיסוני הקורונה, עם יעילות רחבת טווח יותר מהנוכחית, נגד כלל זני נגיף הקורונה הידועים וגם כאלה שיש להעריך שיופיעו בעתיד מבלי להתחשב במוטציות שהם עוברים מעת לעת. זאת במטרה מוצהרת, לראשונה, להשיג הפחתה דרמטית בשיעור ההידבקות והעברת הנגיף בין בני אדם.

ממשל הנשיא ביידן העומד מאחורי המיזם מגדיר את האירוע היום כ"ועידת פסגה של חיסונים". ישתתפו: בכירי החוקרים בתחום החיסונים בארה"ב, מנהלי חברות התרופות פייזר, מודרנה ואחרות שמייצרות את החיסונים הקיימים עתה לקורונה וגורמים נוספים. הם ייקראו לשרטט את מפת הדרכים המפורטת ביותר לפיתוח הדור הבא של החיסונים. אלה הקיימים כיום נועדו בעיקר למנוע מחלה קשה ומוות אבל לא השיגו שיעור יעילות מקווה למניעת עצם ההידבקות.

כמו כן, יש כוונה שהחיסונים שיינתנו בעתיד הלא רחוק יהיו בעלי טווח יעילות ממושך הרבה יותר עד כדי כך שקוביד-19 – שעתה היא בדעיכה – תיעלם או תידחק למעמד של עוד מחלה נשימתית כמו שפעת עונתית שעימה מתמודדות מערכות הבריאות באורח שגרתי, גם כאשר הנגיף מחולל השפעת עובר שינוי מוטציוני מעת לעת.

בהתכנסות הבכירים גם תידון שאלת התקציב המאושר בקונגרס לשם מימוש היוזמה. כבר עתה ברור שמדובר בעשרות אם לא מאות מיליארדי דולרים.

בדיונים תעלה גם סוגיית החיסון באמצעות תרסיס לאף במקום זריקה. צילום: שאטרסטוק

בדיונים תעלה גם סוגיית החיסון באמצעות רסיס לאף במקום זריקה ויצירת תרכיב חיסון אנטיגן שייתן מענה למגוון רחב מאוד של וריאנטים של הנגיף ובכך יספק את החסינות הממושכת יותר מפני הידבקות. התרסיס לאף נועד ליצור נוגדנים בפני השטח של רירית האף – אחד מדרכי החדירה של הנגיף לתוך הגוף המוביל לשלבי השגשוג של המחלה (עומס נגיפי), עד שגוף החולה מייצר מספיק נוגדנים מהמערכת החיסונית כדי לסלק את הנגיף ולהביא להחלמה הקלינית. המחקרים בתרסיס השיגו תוצאות טובות ומבטיחות אבל עדיין לא ברור לכמה זמן חיסון בתרסיס מספק חסינות מפני הנגיף.

הממשל לוחץ על חברות החיסונים להציג את הדור הבא של תרכיבי החיסון עוד לפני תחילת החורף הנוכחי, בעוד שיש מומחים הסבורים שלפיתוח הטכנולוגיות החדשות יידרשו שלוש שנים לפחות. בשלב זה, החיסונים החדשים שאמורים לתת מענה רחב נגד מגוון גדול של וריאנטים יתבססו על הטכנולוגיות הקיימות בחיסונים שניתנים כיום אבל יהיה צורך לשכללן בתהליך פיתוח מואץ במיוחד. כאמור, היעד: יצירת תרכיב חיסון למניעת הידבקות וגם מציאת פתרון לעמידות זני הנגיפים השונים – סוגיה שמטרידה את המומחים בעקבות הניסיון המצטבר בנושא עמידות מחוללי מחלות לתרופות אנטיביוטיות.

כמה מבכירי המשתתפים בוועידת הפסגה, הראשונה מסוגה מאז שפרצה הפנדמיה, ציינו כי המרדף אחרי הוריאנטים היה מלכתחילה אסטרטגיה כושלת משום שיש בו עליות ומורדות בלתי צפויים.

במקביל ידונו המומחים כיצד לשכנע יותר את הציבור להתחסן בחיסונים הקיימים. לפי המרכז האמריקאי לבקרה מחלות ומניעתן (CDC), 71% מהאמריקאים מעל גיל חמש שמתאימים בריאותית לחיסון קיבלו שתי מנות מהחיסון המקורי שנמצא בשוק ובשימוש, רק 49% מהם קיבלו את הבוסטר הראשון (המנה השלישית) ו-26% בלבד את מנת הבוסטר השנייה. רק 3% מבין אלה שלא התחסנו הודיעו שהם יתחסנו רק אם יהיו בטוחים שהחיסונים החדשים ימנעו הידבקות.

אין כרגע התייחסות לתסמיני לונג-קוביד ולתופעות של פוסט-קוביד, שגם להם מחפשים מומחים שונים פתרונות יעילים יותר מאלה הקיימים כיום.

נושאים קשורים:  חיסונים,  ג'ו ביידן,  הבית הלבן,  קורונה,  19-COVID,  חיסון לקורונה
תגובות