מחקרים

אופטימיזציה של טיפולים אנטיביוטיים להפחתת הסיכון לעמידות חיידקית

במחקר זה נמצא כי אופטימיזציה של השימוש באנטיביוטיקה בקליניקה היום-יומית והפחתת העמידות לאנטיביוטיקה יכולה להתבצע על ידי הטמעה של כלים אבחנתיים לזיהוי ובדיקות רגישות לאנטיביוטיקה

סוגי אנטיביוטיקה. אילוסטרציה

היארעות זיהומים הנגרמים על ידי חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה עולה בשנים האחרונות. באירופה בלבד, ההערכה היא שכל שנה כ-33,000 מקרי מוות קשורים לזיהומים אלה. גורם חשוב נוסף לעמידות לאנטיביוטיקה היינו השימוש לרעה באנטיביוטיקה ברפואת האדם.

במאמר סקירה שפורסם בכתב העת European Journal of Internal Medicine חוקרים סקרו כיצד ניתן לטייב את השימוש באנטיביוטיקה ברפואה הקלינית.

על פי החוקרים, מחקרים מראים שעד 50% מהאנטיביוטיקות הניתנות לחולים נרשמות שלא לצורך ולפחות 50% מהטיפולים האנטיביוטיים אינם מתאימים.

אסטרטגיות אפשריות לביצוע אופטימיזציה של השימוש באנטיביוטיקה בקליניקה היום-יומית ולהפחתת העמידות לאנטיביוטיקה כוללות: הטמעה של כלים אבחנתיים לזיהוי ובדיקות רגישות לאנטיביוטיקה, שימוש במדדי דלקת להנחיית התחלת טיפול ומשך טיפול, הפחתה של משך טיפול סטנדרטי עם אנטיביוטיקה, התאמה אישית של טיפולים אנטיביוטיים ושיקול מינונים בהתאם לפרמקודינמיקה/ פרמקוקינטיקה, והימנעות מסוגים מסוימים של אנטיביוטיקה אשר קשורים לסיכון מוגבר להשריית עמידות.

החוקרים מציינים כי שיפור השימוש באנטיביוטיקה ותוכניות להסדרת הטיפול האנטיביוטי צריכים להתמקד בקידום הגיון קליני ושיפור סביבת המרשמים על מנת להסיר כל מכשול למרשם נאות של טיפול.

מקור:

Bassetti et. al (2022) European Journal of Internal Medicine DOI: https://doi.org/10.1016/j.ejim.2022.01.029

נושאים קשורים:  מחקרים,  אנטיביוטיקה,  עמידות חיידיקית,  זיהום חיידקי
תגובות