חדשות

עלה מספר מקרי אבעבועות הקוף בישראל: 153 גברים חולים

יותר מ-85% מהנדבקים באבעבועות הקוף אותרו בתל אביב | בין החולים, איש צוות רפואי שנדבק ככל הנראה במהלך עבודתו

פריחה שלפוחיתית, אבעבועות הקוף. צילום: שאטרסטוק

משרד הבריאות עדכן אתמול (ג') כי עד כה אובחנו בישראל 153 גברים כחולים באבעבועות הקוף. בשבוע שעבר עמד מספר החולים על 105 מקרים. בין החולים זוהתה הדבקה שלא נגרמה עקב קיום יחסי מין לא מוגנים. מדובר באיש צוות רפואי שנדבק, ככל הנראה, במהלך עבודתו. היחידה למניעת זיהומים מבצעת בדיקה בנושא.

בהתאם לנתוני משרד הבריאות, יותר מ-85% מהנדבקים באבעבועות הקוף בישראל אותרו בתל אביב. אחוז הדגימות החיוביות של נבדקים עומד על 57%, רובם בגילים 40-22 ורק 10% מעל גיל 40. כמו כן, 17% מהנדבקים סובלים ממחלת האיידס.

החיסון המלא לאבעבועות הקוף ניתן בשתי מנות, אך הכוונה, נכון לעתה, היא לתת מנה אחת בלבד ולחסן באופן חלקי כמה שיותר אנשים. צילום: דוברות מכבי

בישראל מצויות נכון לעכשיו 5,600 מנות חיסון. בהמשך צפויות להגיע יתר המנות להשלמת 10,000 המנות שנרכשו. קופות החולים החלו לחסן ביום ראשון השבוע במסגרת מבצע החיסון הארצי, בהתאם להתוויות שפרסם משרד הבריאות.

אפשרויות הדיגום והבדיקות הורחבו לקהילה. בשל התפרצות הנגיף ברחבי העולם בעיקר בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, עיקר ההתמקדות של המבצע תהיה בקבוצה זו.

החיסון המלא ניתן בשתי מנות, אך בישראל הכוונה, נכון לעתה, היא לתת מנה אחת בלבד כדי לחסן באופן חלקי כמה שיותר אנשים. החיסון יינתן רק לאחר קביעת תור, אותו ניתן לזמן באפליקציה של הקופות או במוקדים הטלפוניים.

על פי הקריטריונים שגובשו במשרד הבריאות, זכאים לקבל מנת חיסון גברים שנולדו לאחר שנת 1980 ומקבלים את הטיפול המונע הדבקה (PrEP) ב-HIV או גברים שנולדו לאחר 1980 וחיים עם HIV ואשר נדבקו במחלת מין (כלמידיה, זיבה או עגבת) בשבעת החודשים האחרונים. בהמשך, ובהתאם לקצב ההתחסנות וההיענות - תישקל הרחבה. במקרים מיוחדים יינתן החיסון גם ללא התוויות אלו, כפוף לאישור מומחה למחלות זיהומיות ומשרד הבריאות.

נושאים קשורים:  אבעבועות הקוף,  חדשות,  חיסונים
תגובות