מחקרים COVID-19

מחקר ב"כללית": הטיפול בפקסלוביד נגד קורונה הועיל לבני 65 ומעלה

התרופה הפחיתה בשיעור גבוה תמותה ואשפוזים בבני 65 ומעלה, אך בגילאים צעירים יותר לא נצפתה תועלת משמעותית | החוקרים: "החלטת משרד הבריאות לטפל בתרופה הצילה חיי רבים"

פקסלוביד. צילום: שאטרסטוק

מחקר שהובל על ידי ד"ר דורון נצר משירותי בריאות כללית ומתפרסם היום (ה') בכתב העת המדעי New England Journal of Medicine מצא כי השימוש בתרופה פקסלוביד (Paxlovid) של חברת פייזר לטיפול בחולי קורונה מפחית ב-79% את הסיכון לתמותה מנגיף הקורונה ומוריד ב-73% את מספר האשפוזים בקרב חולי קורונה בגיל 65 ומעלה.

צוות החוקרים ניתח בשיטות סטטיסטיות מתקדמות את נתוני "כללית" כדי לבחון את מועילות הטיפול בפקסלוביד. במסגרת המחקר נבדקה מועילות התרופה במניעת תמותה ואשפוזים בקרב חולי קורונה בגילי 40 ומעלה אשר נמצאים בסיכון לתחלואה קשה. פרסום מקדים (Preprint) של המחקר בחודש יוני בפלטפורמת Research Square זכה לתהודה עולמית ולאחר השלמת תהליך ביקורת עמיתים, מתפרסמים היום הממצאים המלאים בכתב העת הרפואי.

המחקר התצפיתי בוצע על בסיס מאגרי המידע הממוחשבים של שירותי בריאות כללית, בהתאם לאישור ועדת הלסינקי המוסדית. המחקר מתייחס לתקופה יחסית  קצרה של הגל החמישי. עד כה טופלו בתרופה למעלה מ-30,000 חולי קורונה מבוטחי ה"כללית".

המעקב התבצע במהלך גל האומיקרון בין 9 בינואר 2022 ועד 10 במארס 2022. במהלך התקופה טופלו בתרופה 3,902 חולי קורונה, המהווים 3.6% מאוכלוסיית היעד לטיפול האנטי ויראלי. החוקרים השוו את שיעורי האשפוז והתמותה בקרב חולי קורונה אשר נטלו התרופה (קבוצת המדגם) לבין חולים שלא נטלו התרופה (קבוצת הביקורת).

הממצאים: בקרב גילאי 65 ומעלה נמצאה הפחתה של 79% בשיעור התמותה והפחתה של 73% בשיעור האשפוזים בהשוואה לקבוצת הביקורת. בקבוצת המטופלים בגילאי 40-64 לא נצפתה תועלת משמעותית משימוש בתרופה.

לדברי ד"ר נצר, ראש אגף רפואה בקהילה ב"כללית", "פקסלוביד הינה משאב לאומי אשר בתחילת המבצע הוקצה באופן מוגבל לקופות החולים. בתחילת גל האומיקרון הטיפול הוצע לחולי קורונה ללא התוויות נגד, חולים שנמצאו בסיכון למחלה קשה ועלו במודל ניבוי שפותח במכון כללית למחקר ואומץ על ידי משרד הבריאות. תוצאות המחקר מלמדות באופן חד משמעי כי הטיפול בפקסלוביד מפחית באופן מובהק את הסיכון לאשפוז ותמותה מנגיף הקורונה בגילי 65+ וכי החלטת משרד הבריאות לאפשר את הטיפול הצילה חיים רבים".

נושאים קשורים:  פקסלוביד,  קורונה,  מחקרים,  מכון כללית למחקר,  חדשות,  19-COVID,  ד"ר דורון נצר
תגובות
אנונימי/ת
26.08.2022, 13:51

אני רופאה בת 66 , טופלתי בתרופה Paxlovid בזמן מחלת קורונה. קיבלתי כל התופעות לוואי שתוארו ולא תוארו, נאלצתי להפסיק אחרי מנה חמישית כחשבתי שהולכת למות. חוויה שלי - תרופה מגעילה

אנונימי/ת
27.08.2022, 11:53

חבל שלא פורסמו מספרים מוחלטים כמה נפטרו בקבוצת הטיפול וכמה אושפזו