חדשות

זני זיבה עמידים מאוד לאנטיביוטיקה התגלו בארה"ב

גידול משמעותי בהתפשטות זיהומים המועברים במגע מיני ברחבי העולם | מומחים: "אין אנטיביוטיקה חדשה לטיפול בזיבה - נדרשת אסטרטגיית טיפול אחרת"

הדמיה של גונוריאה, הגורם לזיבה, השכיחה ביותר במחלות המין. צילום: אילוסטרציה

פקידי בריאות הציבור בארה"ב מדווחים על שני מקרים של זיבה בעלי רגישות פחותה לכל סוג של אנטיביוטיקה הזמינה לטיפול בהם. זו הפעם הראשונה שזנים עמידים כל כך של זיבה זוהו בארה"ב.

אתר הבריאות של רשת CNN, שדיווח על הזיהום, מציין שפעילות מינית מוגברת במהלך מגיפת הקורונה יחד עם ירידה במספר האנשים שנבדקו בבדיקות שגרתיות גרמו לגידול משמעותי בהתפשטות זיהומים המועברים במגע מיני ברחבי העולם. זיהומים אלה, ובהם זיבה, מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה, בעיה שהופכת לאיום חמור על בריאות הציבור.

זיהומים עמידים לאנטיביוטיקה גורמים למותם של כ-700,000 אנשים ברחבי העולם מדי שנה. מספר זה צפוי לעלות לעשרה מיליון מקרי מוות בשנה עד 2050, אם לא יינקטו צעדים כדי לעצור את התפשטותם של אורגניזמים עמידים.

מומחים אומרים שהגעתו של זן הזיבה העמיד מאוד לארה"ב היתה רק עניין של זמן. "החשש הוא שהזן המסוים הזה מסתובב ברחבי העולם, אז זה היה רק ​​עניין של זמן עד שהוא יפגע בארה"ב", אומר ד"ר ג'פרי קלאוזנר, פרופסור קליני לבריאות הציבור בבית הספר קק (Keck) לרפואה באוניברסיטת דרום קליפורניה, לוס אנג'לס.

"זו תזכורת לכך שהזיבה הופכת עמידה יותר וקשה יותר לטיפול. אין לנו אנטיביוטיקה חדשה, לא היתה לנו אנטיביוטיקה חדשה לטיפול בזיבה במשך שנים ואנחנו צריכים אסטרטגיית טיפול אחרת", אמר קלאוזנר, חבר בקבוצת העבודה של המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) לטיפול בזיבה.

זיבה מועברת במגע מיני והיא כיום אחד הזיהומים הנפוצים ביותר בארה"ב. הזיהום נגרם על ידי החיידק Niesseria gonorrhoeae , שעשוי להדביק את הריריות באיברי המין, פי הטבעת, הגרון והעיניים. אנשים יכולים להידבק בזיהום ולא להציג תסמינים. בהעדר טיפול מתאים, הזיהום עלול לגרום לכאבי אגן ולעקרות בנשים ולעיוורון ביילודים.

בנוסף לרגישות המופחתת  לצפטריאקסון, זני הזיבה שזוהו במסצ'וסטס הראו גם רגישות מופחתת לצפיקסים ואריתרומיצין. הזנים היו עמידים לציפרופלוקסצין, פניצילין וטטרציקלין, על פי התראה קלינית שנשלחה לרופאים על ידי מחלקת בריאות הציבור של מסצ'וסטס. מחלקת הבריאות של מדינת מסצ'וסטס מדווחת שעדיין לא מצאה קשר בין שני המקרים.

בשנת 2021, ה-CDC המליץ לטפל בזיבה באמצעות מנה כפולה של האנטיביוטיקה צפטריאקסון, במסגרת המאמץ להתגבר על עמידות החיידקים לאנטיביוטיקה זו, ונראה שזה עבד במקרים אלה, אך האנטיביוטיקה הזו היא שורת ההגנה האחרונה מפני הזיהום, ומומחים אומרים שנדרשת גישה חדשה.

קלאוזנר מקווה לזכות באישור ה-FDA לבדיקה שתתאים את הטיפול האנטיביוטי לרגישויות הגנטיות של זן הזיבה המסוים שמדביק כל אדם. טיפול זה נקרא "טיפול מונחה עמידות", ולפי קלאוזנר הטיפול אפקטיבי במקרים של HIV, שחפת וזיהומים אחרים שנדבקים בהם בבתי חולים, אך הטיפול טרם נוסה על זיבה.

זן זה של זיבה הופיע בעבר במדינות אסיה-פסיפיק ובבריטניה, אך לא בארה"ב. סמן גנטי המשותף לשני תושבי מסצ'וסטס הללו נראה בעבר גם במקרה בנבאדה, אם כי זן זה שמר על רגישות לפחות לסוג אחד של אנטיביוטיקה.

התסמינים הראשונים של זיבה הם לעתים קרובות הטלת שתן כואבת, כאבי בטן או אגן, הפרשות נרתיקיות מוגברות או דימום בין הווסת, אך זיהומים רבים הם אסימפטומטיים, מה שמעלה את חשיבות הבדיקות השגרתיות לאיתור נדבקים.

נושאים קשורים:  זיבה,  זיהומים,  מחלות מין,  עמידות לאנטיביוטיקה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
30.01.2023, 19:55

זן מלאכותי?