חדשות

התגלה חומר פעיל נגד חיידקים ופטריות: שילוב של נחושת ואצות

חוקרים באוניברסיטת בן גוריון מצאו: שילוב של רב סוכר המופק מאצות עם נחושת פועל ביעילות נגד חיידקים ופטריות עמידות כגון קנדידה אלביקנס | הפיתוח עשוי להוות תחליף לאנטיביוטיקה

קוצי הננו הנוצרים משילוב של נחושת עם הפוליסכריד, הגורמים לפגיעה בממברנת החיידקים וכך מביאים להריגתם. צילום: שרון עמלני/ אונ' בן גוריון

עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה מהווה בעיה רפואית משמעותית במענה למחלות שונות ובשנים האחרונות נעשים מאמצים למצוא חלופות. במסגרת מאמצים אלה, קבוצת מחקר מאוניברסיטת בן גוריון בנגב העוסקת בפוליסכרידים (רבי סוכר) מאצות, גילתה כי המבנה הכימי של הפוליסכריד עם יוני הנחושת גרמו ליצירת מבנה דמוי "קוצים" ולאלה פעילות אנטי בקטריאלית ואנטי פטרייתית. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת Marine Drugs.

הדוקטורנטית נופר יהודה מהמחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה, בהנחיה של פרופ' שוש ארד ופרופ׳ אריאל קושמרו, מצאה כי מבנה של הפוליסכריד (רב סוכר המופק מאצות אדומיות) עם נחושת פועל ביעילות נגד חיידקים ופטריות (קנדידה אלביקנס) ובעל מבנה ייחודי. "מנגנון הפעולה קשור לכך שנוצרים 'קוצי' ננו ארוכים וצפופים על פני השטח הגורמים לפגיעה בממברנת החיידקים והפטריות וכך מביאים להריגתם".

השילוב של נחושת עם הפוליסכריד מעורר עניין רב לאחרונה בשל ממצאים שהצביעו על מספר פעילויות ביולוגיות המביאות לכדי פיתוח שימושים חדשים בתחום הקוסמטיקה והרפואה. במחקר הנוכחי הודגמו "קוצי" ננו ארוכים (1,000 ננומטר) וחדים (20 ננומטר) ובצפיפות גבוהה (5,000-2,000 קוצים על שטח של 2 מיקרומטר) בעלי פעילות כנגד חיידקים ופטריות וגם מנעו יצירת ביופילם - הידבקות תאים זה לזה על גבי משטח. ככל הנראה, ניקוב ממברנת התאים על ידי הדוקרנים מביאה לדליפת החומר התוך תאי ובכך מביאה להרג המיקרואורגניזמים.

הגילוי הזה יאפשר טיפול חיצוני כנגד פטריות עור, פצעים או כוויות באמצעות חומר חבישה ומשחה (ג׳ל). הקוצים פעילים נגד חיידקים עמידים כגון אצינובקטר, פסאודומונס וכנגד פטריות עמידות כגון קנדידה אלביקנס ועל כן מהווים תחליף לאנטיביוטיקה.

"החומר החדש שנוצר הוא בעל פעילות כנגד חיידקים ופטריות שהוא שילוב של נחושת עם רב-סוכר מאצה אדומית ימית", הסביר פרופ' אריאל קושמרו מהמחלקה להנדסת ביוטכנולוגיה. "הממצאים הוגשו כפטנט ובהמשך צפוי מסחור של התרכובות החדשה ליישומים ברפואה״.

"לאור העלייה בעמידות לאנטיביוטיקה קיים צורך הולך וגובר בפיתוח טיפולים חדשים." ציינה ד"ר גלית מזוז-פרלמוטר, סמנכ"לית מחלקת הפיתוח העסקי בחברת BGN Technologies, חברת המסחור של אוניברסיטת בן גוריון בנגב. "אנו רואים חשיבות בקידום מחקרים לכדי יישום על מנת לאפשר לפיתוחים מסוג זה להגיע לשוק לרווחת המטופלים".

נושאים קשורים:  עמידות לאנטביוטיקה,  אצות ים,  מחקרים,  אוניברסיטת בן גוריון,  פטריות,  חיידקים
תגובות