חדשות

שיעור הזיהומים הגבוה ביותר ב"שערי צדק". הנמוך ביותר ב"סורוקה"

דו"ח חדש של משרד הבריאות מציג את רמות הזיהום בבתי החולים בשנת 2022 - כמות המקרים של בקרטמיה מחיידקי התראה CPE ו־VRE שהתגלו בתרביות | העלייה בהיארעות אלח דם נרכש באשפוז נבלמה

המרכז הרפואי סורוקה. צילום: דוברות סורוקה

יותר מ-4,000 אנשים מתים מדי בשנה בשל זיהומים בבתי החולים. במסגרת המאבק להעלאת המודעות ולצמצום החיידקים המזהמים בבתי החולים פרסם השבוע (א') משרד הבריאות דו"ח בנושא, ממנו עולה: "שערי צדק" בירושלים הוא בית החולים שנמצא מזוהם ביותר ו"סורוקה" בבאר שבע נמצא הנקי ביותר. בית החולים שיבא מסר נתונים חלקיים בשנת 2022.

הדו"ח, שעוסק בנתוני רמת הזיהום בבתי החולים בשנת 2022, בהשוואה לשנת 2021, מצביע על ירידה בשיעור החיידקים המסוכנים בבתי החולים אשתקד.

הדו"ח מחלק את בתי החולים לארבע קבוצות על פי גודלם ומספר המיטות: מרכזי העל, בתי חולים בינוניים, בתי חולים שנחשבים לקטנים יחסית ובתי החולים קטנים יותר. הדו"ח התייחס לכמות המקרים של בקרטמיה מחיידקי התראה CPE ו־VRE שהתגלו בתרביות שונות.

מבין בתי החולים הגדולים ביותר, נמצא בית החולים שערי צדק עם שיעור החיידקים הגבוה ביותר: ציון כללי של 205.8 מקרים ביחס ל־100 אלף ימי אשפוז; אחריו נמצאים בתי החולים בילינסון בפתח תקווה, רמב"ם בחיפה והדסה עין כרם בירושלים. בבית החולים הגדול סורוקה נמצאו 64.5 מקרי בקרטמיה בלבד.

בראש רשימת בתי החולים הבינוניים שבהם אירעו מקרי זיהום נמצא בית החולים וולפסון בחולון עם רמת החיידקים של 111.5, לעומת 63.1 בלבד לבית החולים בני ציון בחיפה.

בבתי החולים הקטנים מוביל בית החולים לניאדו בנתניה עם ציון של 195.1 מקרים ובית החולים זיו בצפת נמצא בתחתית הרשימה עם 67.3 מקרים בלבד. בקטגוריה שבין בתי החולים הקטנים יחסית לאלה הקטנים במיוחד נמצא בית החולים לילדים שניידר בפתח תקווה עם ציון של 182.8 מקרים.

"העלייה בהיארעות אלח דם נרכש באשפוז, שנצפתה בין השנים 2019 ל־2021, נבלמה וירדה בהשוואה לזו של שנת 2019", כתב פרופ' מיטשל שוואבר, מנהל היחידה הארצית למניעת זיהומים. "יש לציין כי גם שיעורים אלה גבוהים מאוד. לאור התחלואה והתמותה הקשורות לאלח דם, עלינו להתמקד ולהתמיד בפעולות מניעה".

לדבריו, "מגמת העלייה בהיארעות CPE שנצפתה בשנת 2021 נמשכה ב־2022. מגמה זו אינה אחידה בכלל בתי חולים בארץ אלא משתנה ממוסד למוסד. על בתי החולים עם שיעורי היארעות גבוהים והתפרצויות רחבות לנקוט בצעדים כדי לשפר את ההתמודדות עם CPE".

בבית החולים סורוקה בירכו על התוצאה: "אנו שומרים על ההישג שלנו מספר שנים ברציפות ואף משפרים אותו משנה לשנה", אומר פרופ' אברהם בורר, מנהל היחידה למניעת זיהומים בבית החולים. "הישג זה, שמשמעותו הצלת חיים מדי יום ביומו, מחייב הקפדה יתרה ללא פשרות על תהליכי מניעת זיהומים מצד כל אנשי הצוות במרכז הרפואי המעורבים בטיפול במטופל. בהיגיינת ידיים, בחיטוי וניקיון מיטביים של יחידת המטופל ושל הציוד בו נעשה שימוש, הכנת המזון, מיזוג האוויר, הכנת תרופות, ועוד. לצד אלה נדרשים ניטור ומעקב, הפקת לקחים ושיפור תהליכי העבודה".

גם במרכז הרפואי זיו בירכו. ד"ר שמעון אדלשטיין, מנהל היחידה למניעת זיהומים, אמר כי אנשי צוות מניעת הזיהומים ב"זיו" הם אלה שאמונים ופועלים כל השנה בתחום. "בכל מחלקה יש ממונה למניעת זיהומים והם אלה שמטמיעים את הנהלים ומוודאים שאנו במסלול הנכון. עיקר ההצלחה שייכת לעובדי המרכז הרפואי".

תגובת "שערי צדק": "אנו משקיעים רבות בפעילות למניעת זיהומים הן בתחום התשתיות והן בתחומי הניקיון וההקפדה על סביבה נקייה מזיהומים. הדו"ח משקף רק תחום אחד שהוא חלק מפעילות רחבה של מניעת זיהומים בתחומים שונים ובמחלקות שונות שבהם הנתונים של 'שערי צדק' בהחלט טובים ומעידים על מיעוט זיהומים. אנו נלמד לעומק את הנתונים בדו"ח ונפעל כדי לשפר ככל הניתן את מצב התפתחות הזיהומים המצוינים בו".

תגובת בית החולים שניידר: "מרכז שניידר לרפואת ילדים הינו בית חולים שלישוני המהווה מרכז הפנייה למטופלים מכל רחבי הארץ ומקבל אליו חולים מורכבים מבתי חולים אחרים ואף ממדינות אחרות עם נשאות חיידקים עמידים. מהיותו כזה, מורכבות ותמהיל המטופלים אינם נמצאים בקנה מידה השוואתי לבתי חולים אחרים. מרכז שניידר שם בראש סדר עדיפויותיו את נושא מניעת זיהומים ועוסק כל העת על מנת לשפר ולמזער את החשיפה לזיהומים בבית החולים".

תגובת בית החולים הלל יפה: "מדובר בדו"ח אחד שעוסק במימצאים נקודתיים מתוך מכלול דוחות בנושא זיהומים. הוא אינו משקף את תמונת המצב הכוללת בבית החולים".

תגובת בית החולים שיבא: "המרכז הרפואי שיבא עובד יחד עם משרד הבריאות ליצירת הליך שקוף, מקצועי והוגן על מנת להפיק דוח זיהומים מהימן ומדויק. עם סיום תהליך זה, שיבא יהיה הראשון לפרסם את נתוניו, בשקיפות מלאה, כפי שהוא נוהג תמיד".

נושאים קשורים:  בתי חולים,  זיהומים,  משרד הבריאות,  פרופ' מיטשל שוואבר
תגובות
אנונימי/ת
29.03.2023, 19:23

אבל שיבא הוא בעשרה בתי החולים הטובים ביקום, לא?

אנונימי/ת
31.03.2023, 16:00

כבוד לסורוקה וליחידה למניעת זיהומים.
מה שמגיע מגיע, אכן צוות מסור ונוקדן המקפיד להשגיח על העובדים ולחנך אותם