חדשות

טיפול אנטיביוטי בדוקסיציקלין הראה הצלחה במניעת מחלות מין

שיעורי זיהומים המועברים במגע מיני ברחבי ארה"ב נמצאים במגמת עלייה | מחקר שהראה כי doxyPEP יעילה במניעתם, אם היא ניטלת בתוך 72 שעות לאחר יחסי מין לא מוגנים, הפך את הטיפול לנפוץ בארה"ב

דוקסיציקלין . שכיחותן של זיבה, כלמידיה ועגבת היתה נמוכה בשני שלישים בקרב אלה שנטלו doxyPEP בתוך 72 שעות לאחר קיום יחסי מין ללא קונדום. אילוסטרציה

רופאים בארה"ב רושמים למטופלים גברים המקיימים יחסי מין עם גברים את התרופה האנטיביוטית דוקסיציקלין, לנטילה עד 72 שעות לאחר המגע המיני, במטרה למנוע זיהומים. זאת, בעקבות מחקר שמצא כי התרופה יעילה בכ-65% בהפחתת השכיחות של זיבה, כלמידיה ועגבת. על כך דיווחה רשת CNN בסוף השבוע.

מנה של 200 מ"ג של דוקסיציקלין, תרופה המשמשת לטיפול במחלות מין חיידקיות, נמצאה יעילה במניעת זיהומים כאלה בקרב גברים המקיימים יחסי מין עם גברים, אם היא נלקחת בתוך 72 שעות לאחר יחסי מין לא מוגנים.

במחקר שנערך מאוגוסט 2020 ועד מאי 2022, השתתפו כ-500 גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים וטרנסג'נדריות. לכל המשתתפים היתה היסטוריה של מחלת מין זיהומית בשנה האחרונה. המשתתפים חולקו לשתי קבוצות. משתתפי האחת קיבלו doxyPEP ובקבוצה השנייה קיבלו טיפול רגיל אחר ללא התרופה.

המחקר שפורסם ב-New England Journal of Medicine, נערך במרפאות בסן פרנסיסקו ובסיאטל. החוקרים בדקו מדי שלושה חודשים ומצאו כי שכיחותן של זיבה, כלמידיה ועגבת היתה נמוכה בשני שלישים בקרב אלה שנטלו doxyPEP בתוך 72 שעות לאחר קיום יחסי מין ללא קונדום מאשר באלה שקיבלו טיפול סטנדרטי. הם מציינים כי היתה ירידה גדולה בכלמידיה ובעגבת. בזיבה היתה ירידה של כ-55% ואת הנתון הזה הם מסבירים בעמידות לאנטיביוטיקה.

עם פרסום המחקר הפך הטיפול, המכונה doxyPEP, לנפוץ במרפאות ברחבי המדינה. המרכזים האמריקאיים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) צפויים לפרסם בשבועות הקרובים טיוטת הנחיה לרופאים על הטיפול המונע, כמה כדורים יש לרשום או מי יכול להפיק את המירב מהתרופה, וזאת בשל דרישה של רופאים ומרפאות שעולה מהשטח. כל זמן שאין הנחיה של CDC, התרופה נרכשת ללא התוויה כתרופת מרשם.

"מספר מקרי העגבת בארה"ב כעת הוא ברמה הגבוהה ביותר מזה יותר מ-50 שנה ואנו זקוקים לכלים חדשים למניעת מחלות מין זיהומיות", אמר ל-CNN ד"ר ג'ונתן מרמין, מנהל המרכז הלאומי של CDC ל-HIV, צהבת נגיפית, STD ומניעת שחפת.

ב-CNN מציינים כי מחקר נוסף שנערך בקניה לבירור השפעת התרופה על הידבקות במחלות מין זיהומיות בנשים, לא הראה תוצאות מובהקות של הגנה כמו במחקר שנערך על גברים וזאת, ככל הנראה, משום שהתוצאות היו מוטות (לא כל הנשים במחקר נטלו את התרופה).

שיעורי זיהומים המועברים במגע מיני ברחבי ארה"ב נמצאים במגמת עלייה עם יותר מ-2.5 מיליון מקרים שדווחו בשנת 2021, זינוק של 7% בשנה אחת, על פי נתונים שפורסמו באפריל על ידי ה-CDC. כלמידיה היוותה יותר ממחצית מהמקרים הללו, עם עלייה של כ-4% בשנת 2021. מקרי הזיבה עלו בכמעט 5%. מקרי העגבת עלו ב-32% בשנה אחת, כולל עלייה מדאיגה בזיהומים שעברו מאמהות הרות לעוברים. בשנת 2021, עגבת מולדת גרמה ל-220 לידות שקטות ולמות תינוקות.

נושאים קשורים:  מחלות מין,  אנטיביוטיקה,  דוקסיציקלין,  מחקרים,  ארה"ב,  הומוסקסואלים,  זיבה,  כלמידיה,  עגבת,  חדשות
תגובות