מחקרים

מה תפקידם של תאים לימפואידיים מולדים בהגנה מפני סיבוכי ברוצלוזיס?

נמצא כי תאים לימפואידיים מולדים, יחד עם אינטרפרונים, משחקים תפקיד מרכזי במניעת תסמינים מוקדיים לאחר זיהום עם ברוצלה, ומעורבים במניעת התפשטות הזיהום לרקמת המוח

ברוצלוזיס הינה מחלה בעלת חשיבות עולמית המועברת מבעלי חיים לבני אדם. נבדקים עם ברוצלוזיס מפתחים חום חוזרני ותלונות מוקדיות הכוללות גם דלקות פרקים ומעורבות של מערכת העצבים המרכזית. במחקר זה החוקרים בחנו את התפקיד של תאים לימפואידיים מולדים (Innate Lymphoid Cells - ILCs) בפתוגנזה של ברוצלוזיס מוקדי הנגרם עקב הדבקה בחיידק Brucella melitensis.

תוצאות המחקר הדגימו כי לאחר שהדביקו עכברי מודל בברוצלה דרך כריות הרגליים, תאי הרג טבעיים ו-ILC1 הגבילו את התיישבות החיידק במפרקים. עכברים ללא תאי הרג טבעיים, ובמיוחד אלו ללא ILC, פיתחו דלקת פרקים חמורה לאחר הדבקה דרך כריות הרגלים. לאחר זיהום ריאתי עם ברוצלה, עכברים עם חסר ב-ILC ותאי חיסון מסתגלים פיתחו דלקות פרקים, סיבוכים נוירולוגיים ודלקת קרום המוח. תאי חיסון מסתגלים ו-ILC מונעים חדירה של ברוצלה למוח לאחר זיהום ריאתי. ניתוח שעתוקי של מוחות נגועים בברוצלה הדגים עלייה משמעותית בביטוי של גנים המקושרים לדלקת ותגובות אינטרפרונים, והפחתה בביטוי של גנים המקושרים לתפקוד מוחי. עכברים עם חסר באינטרפרון סוג II עדיין הדגימו התפשטות של ברוצלה למוח, אך אלו עם חסר באינטרפרון סוג I ו-II פיתחו תסמינים נוירולוגיים בשלב מוקדם יותר של המחלה עם אובדן נוירונים בהיפוקמפוס והדגימו ריכוזים גבוהים יותר של חיידקי ברוצלה במוח בהשוואה לעכברים עם חסר באינטרפרון סוג II בלבד.

מסקנת החוקרים הייתה כי ILC ואינטרפרונים משחקים תפקיד מרכזי במניעת סיבוכים מוקדיים במהלך זיהום עם ברוצלה. בנוסף הודגם כי ניתן להשתמש בעכברים עם חסר בתאי ILC או אינטרפרונים לצורך חקירה של הפתוגנזה של נוירוברוצלוזיס.

מקור:

Moley CR, Chambers CA, Dadelahi AS, Ponzilacqua-Silva B, Abushahba MFN, Lacey CA, Franklin CL, Skyberg JA. Innate Lymphoid Cells and Interferons Limit Neurologic and Articular Complications of Brucellosis. Am J Pathol. 2023 Sep;193(9):1170-1184. doi: 10.1016/j.ajpath.2023.05.006. Epub 2023 May 30. PMID: 37263343.

נושאים קשורים:  מחקרים,  ברוצלוזיס,  תאים לימפואידיים,  אינטרפרון,  דלקת פרקים,  מערכת העצבים המרכזית
תגובות