ישראל במלחמה

חייל פצוע נפטר בשל זיהום שמקורו בפטריה מאדמת עזה

המקרה אירע לפני שבועיים והערכה היא שכעשרה פצועים נוספים נדבקו בפטריה מסוג פוסריום | האיגוד למחלות זיהומיות יתכנס לדיון חירום עם מומחים לאפידמיולוגיה בצה"ל

זיהומים (צילום: אילוסטרציה)

חייל פצוע בפציעת גפיים קשה נפטר לפני שבועיים מזיהום לאחר שנדבק בשני סוגים של פטריות ברצועת עזה. על המקרה דיווחה קטי דור בכאן. זהו אינו המקרה היחידי של הדבקות של חיילים בפטריות על אדמת עזה.

על פי הדיווח, כל המאמצים להציל את חייו של הפצוע לא צלחו. הרופאים ניסו כל טיפול אפשרי, כולל טיפולים ניסיוניים מחו"ל, והביאו כל מומחה לנושא, אך הפטריה מסוג פוסריום Fusarium השתלטה על איבריו.

פרופ' גליה רהב, יו"ר האיגוד למחלות זיהומיות, אמרה כי כעשרה לוחמים שנפצעו בעזה נדבקו בפטריות האלו באדמה המקומית, וכי מדובר בפטריות שלא נראו במלחמות קודמות. לדבריה, ייתכן שהמקור לפטריות הנגועות הוא זיהום האדמה במי ביוב. ייבדק אם יש קשר למנהרות. האיגוד למחלות זיהומיות יקיים בשבוע הבא דיון דחוף על פטריות ועובש שבהם נדבקים חיילים פצועים, עם מומחים לאפדמיולוגיה בצה"ל.

פרופ׳ אייל לשם, מומחה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא, אמר לדוקטורס אונלי כי בבית החולים טופלו מאות פצועים וכצפוי בפציעות בתנאי שטח ולחימה, פציעות טראומה של הדף, ירי וכוויה, יש שיעור לא קטן של הזיהומים.

"הטיפול מתבצע בשלב הראשוני על ידי הטריה ומתן אנטיביוטיקה. בחלק מהפצעים מתפתח זיהום מורכב יותר שמצריך התאמת טיפול אנטיביוטי וניתוחים חוזרים. כל זה מאפיין פציעות כאלו כפי שתועדו בספרות המקצועית של צבאות, הן הצבא האמריקאי והן בארץ", אמר.

נושאים קשורים:  זיהומים,  פטריות,  ישראל במלחמה,  חדשות,  האיגוד למחלות זיהומיות
תגובות
אנונימי/ת
27.12.2023, 18:26

באיזה סוג פטריה מדובר?

אנונימי/ת
27.12.2023, 19:05

מדוע לא מפרסמים את סוג הפטרייה ואת הטיפול התרופתי הספציפי שניתן?

אנונימי/ת
27.12.2023, 19:18

זה אתר לרופאים לדעתי, או שמא צריך לחפש את פרטי הפתוגן בישראל היום?

טל דניאל
28.12.2023, 09:06

מדובר בפטריה מסוג פוסריום.

אנונימי/ת
02.01.2024, 19:17

אך הפטריה מסוג פוסריום Fusarium השתלטה על איבריו.כל המאמצים להציל את חייו של הפצוע לא צלחו. הרופאים ניסו כל טיפול אפשרי, כולל טיפולים ניסיוניים מחו"ל, והביאו כל מומחה לנושא. זה כתוב ומצער ....אפילו הפטריות של המפלצות העזתים הינם מפלצתים..ממש מצער