חדשות

חשש כבד מהתפרצות קשה של שפעת העופות

עשרות פגרי עגורים מתים, שנדבקו בזן הנגיף האלים H5N1, נמצאו לאחרונה בעמק החולה ובשטחים חקלאיים באזור | בחברה להגנת הטבע דורשים להכריז על האזור כנגוע במחלה ולטפל בתנועת בני אדם אליו וממנו

פגר עגור בשטח חקלאי בעמק החולה. צילום: נדב ישראלי/ החברה להגנת הטבע

חשש כבד מהתפרצות קשה של שפעת העופות בעמק החולה וזליגה של המחלה למשקים החקלאיים ולענף הלול בגליל העליון. עשרות רבות של פגרי עגורים מתים נמצאים בעמק החולה ובשטחים החקלאיים שמסביב מבלי שפונו מהשטח במשך ימים. החברה להגנת הטבע, פנתה אתמול (ב') לשר החקלאות אבי דיכטר, בבקשה לקחת אחריות על האירוע ולפנות את פגרי העגורים המתים. מדובר בשפעת עופות מזן אלים ומידבק במיוחד.

במגיפת שפעת העופות האחרונה, בחורף 2021-2022, שגרמה למותם של כ-9,000 עגורים ושל יותר ממיליון בעלי כנף, נקבעו תקנות על פיהן משרד החקלאות יתכלל את הטיפול בנושא, העגורים המתים יפונו מהשטח בהקדם האפשרי ותוגבר הבטיחות הביולוגית. אך בחברה להגנת הטבע אומרים כי הלקחים מההתפרצות הקודמת לא יושמו ופגרי עגורים רבים עדיין נמצאים בשטח.

"אם העגורים המתים לא יפונו מהשטח בטווח הזמן המיידי, ותתאפשר תנועת בני אדם מהאזור הנגוע ומחוצה לו, ללא בקרה, החשש הוא מהתגברות המגיפה למימדים גדולים יותר, בדומה לחורף 2021-2022 ומפגיעה בענף הלול, בגליל העליון, שגם כך סובל בצורה קשה, בעקבות המלחמה", אמרו בחברה להגנת הטבע.

הנגיף הגורם לשפעת העופות H5N1, הוא נגיף מקבוצת נגיפי השפעת. הנגיף מדביק בטבע עופות וציפורי בר. נגיף זה לרוב אינו מדביק בני אדם, לכן הסיכון לפתח שפעת העופות נמוך ביותר.

במהלך התפרצות של המחלה בקרב עופות, קיים סיכון להדבקה של בני אדם המצויים במגע ישיר עם העופות או עם הפרשות שלהם. במידה שאדם נדבק, הדבקת אדם אחר היא נדירה ביותר וכרוכה במגע הדוק וממושך. כאמור, רוב החולים נדבקים במגע ישיר עם הפרשות של עופות נגועים או מגע עם משטחים שזוהמו על ידי הפרשות של עופות נגועים.

המחלה בבני אדם נעה בין מחלת שפעת - חום, שיעול, כאב גרון וכאב שרירים, לדלקת ריאות קשה ומסכנת חיים. כאמור, הסיכון להדבקה של בני האדם נמוך אולם כ-50% מהחולים שנדבקו, נפטרו.

החשש משפעת העופות נגרם מהידיעה כי נגיפי השפעת משתנים. על ידי שינויים אלה עלול להיווצר זן המדביק בקלות רבה בני אדם. מאחר שבני האדם אינם מחוסנים כנגד נגיפי העופות, עלולה להתרחש התפרצות שפעת. מטיילים עלולים להיחשף לשפעת העופות בנסיעה לאזור התפרצות ובמגע עם בעלי חיים נגועים, או עם הפרשות שלהם, או באכילת ביצים או בשר עוף מזוהם שלא בושל כהלכה. לחולים ניתן טיפול תרופתי בתרופות נגד שפעת, אולם לא הוכחה יעילותו.

במכתב של מנכ"ל החברה להגנת הטבע דן אלון אל שר החקלאות דיכטר, הוא מזהיר: "בשבועיים האחרונים החלו להימצא עגורים מתים וגוססים בעמק החולה. בדיקות מעבדה איששו את החשש כי מדובר בנגיף שפעת העופות מהזן האלים והמידבק במיוחד - H5N1.

"בימים האחרונים חלה עלייה מדאיגה במציאת העגורים, וכמה עשרות עגורים חולים ומתים נמצאים מדי יום. בשל הקושי במציאת העגורים המתים, קיים חשש כי המספר האמיתי גבוה הרבה יותר. העגורים המתים והחולים מפוזרים ברחבי עמק החולה, כולל בשטחי אגמון החולה, בשמורת החולה ובשטחים החקלאיים בעמק החולה.

"למרבה הצער", כותב אלון, "על אף שיש מידע מדויק על מיקום פגרי עגורים ועגורים חולים, משרד החקלאות לא מפנה את פגרי העגורים מהשטחים החקלאיים בעמק החולה, שתחת אחריותו. קיים חשש כבד כי בימים הקרובים מאוד, מגיפת שפעת העופות תתפרץ בעוצמה, בדומה לחורף 2021/22, וכן שהיא תזלוג למשקים החקלאיים בגליל העליון, שסובלים גם כך בצורה קשה מאוד מהמלחמה".

בסיום פניתו אל השר דורש אלון: "לקיחת אחריות מיידית על ידי משרד החקלאות וניהול האירוע במלוא הדחיפות והחומרה, תוך שיתוף של כל בעלי העניין הרלוונטיים, וכן פינוי דחוף ומיידי של כל פגרי העגורים". בנוסף, דורשים בחברה להגנת הטבע להכריז על אזורים נרחבים בעמק החולה כנגועים במחלה, ולטפל בתנועת בני אדם אליהם ומהם, בצורה הראויה. "פעולות אלו עשויות לצמצם מאוד את קצב ההדבקה ולמנוע זליגה לענף הלול".

נושאים קשורים:  שפעת העופות,  החברה להגנת הטבע,  עמק החולה,  משרד החקלאות,  חדשות
תגובות