חדשות

"בני ציון": מקרה נדיר של קדחת המערות בנער תושב הצפון

הנער סבל מחום גבוה, פריחה והקאות ופיתח תגובה קשה לאנטיביוטיקה בה טופל | רופאי המלר"ד אימתו את החשד: חיידק הבורליה זוהה בדמו

רוב המקרים המאובחנים הם בעקבות שהייה ממושכת אסורה במערות, אך גם בגומחות בעלי חיים ובבונקרים נטושים. אילוסטרציה

נער בן 15 מיישוב בצפון הגיע לאחרונה למיון ילדים בבית החולים בני ציון בחיפה כשהוא סובל מחום גבוה, כאבי ראש, פריחה והקאות, שהחלו ארבעה ימים טרום פנייתו למלר"ד.

במיון הוחל מיד בטיפול במתן נוזלים ובאנטיביוטיקה תוך ורידית רחבת טווח וכעבור מספר דקות ממתן האנטיביוטיקה, הופיעה תגובה קשה של הנער שהתבטאה ברעידות בגוף, שינויים בלחץ הדם, דופק מהיר, התגברות ההקאות ואי שקט בולט.

ד"ר מרדכי פולק, שהיה באותה עת כונן במיון, חשד בקדחת המערות ובבדיקת דם מהירה אכן זוהה על ידי צוות המעבדה המיקרוביולוגית חיידק הבורליה תחת מיקרוסקופ. ד״ר יואל בר שלום ממיון ילדים סיפר כי "בעקבות הממצא בוצע תשאול חוזר של הנער והוא סיפר כי אכן שבוע טרום פנייתו שהה במשך כשעה במערה מבודדת בגליל התחתון", שם קרוב לוודאי נעקץ על ידי קרציות רכות הידועות כנושאות את מחולל המחלה.

הנער אושפז מספר ימים במחלקת ילדים, טופל אנטיביוטית בהתאם למחולל, ותחת הטיפול מצבו התייצב והוא שוחרר לביתו.

מנהלת מיון ילדים במרכז הרפואי בני ציון, ד״ר אירנה צ׳יסטיאקוב, הסבירה כי "תגובה מערכתית כזו למתן אנטיביוטיקה מעלה את החשד כי מדובר במצב שבו מצוי בדם חיידק מסוג ספירוכטה (בורליה במקרה זה), המועבר לאדם באמצעות עקיצת 'קרציית המערות' וגורם למחלת חום הקרויה קדחת המערות".

מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ב"בני ציון", ד״ר מירית הרשמן-סרפוב, הוסיפה: ״חשוב לדעת כי המחלה מועברת לאדם באמצעות מציצת דם קצרה, וברוב הננשכים לא יימצאו קרציות על גופם אלא רק סימן למציצת הדם. הקדחת פורצת לרוב לאחר דגירה של כחמישה ימים ומתאפיינת בהתקפי חום, קוצר נשימה, בחילות, כאבי שרירים, כאבי ראש, ופריחה.

"למשרד הבריאות מדווחים מדי שנה מספר מקרים בודדים וקרוב לוודאי קיים תת אבחון. רוב המקרים המאובחנים הם בעקבות שהייה ממושכת/ ישיבה/ לינה אסורה במערות, אך גם בגומחות בעלי חיים ובונקרים נטושים, ולכן על הציבור להימנע מכניסה לא מבוקרת וללא אמצעי מניעה הולמים למערות שמצב נגיעותן אינו ידוע. מודעות הציבור לסכנה זו חשובה ביותר״.

נושאים קשורים:  קדחת המערות,  בורליה,  בית החולים בני ציון,  ד"ר מרדכי פולק,  ד״ר אירנה צ׳יסטיאקוב,  ספירוכטה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
12.04.2024, 10:53

זמן מצויין ל"שכנע" את כל האוכלוסיה לקבל חיOון חדש לבורליה