חדשות

עלייה חדה במספר מקרי העגבת בישראל

מספר המאובחנים עם סיפיליס בישראל גדל פי עשרה בעשור האחרון | מומחים מסבירים: מדובר במגמה עולמית - עלייה בשכיחות כל הזיהומים העוברים במגע מיני

בדיקת VDRL, תבחין לעגבת במעבדה. אילוסטרציה

מספר המאובחנים עם עגבת (סיפיליס) בישראל גדל בכמעט פי עשרה בעשור האחרון. בשנת 2010 אובחנו פחות מ-50 בני אדם, גברים ונשים, עם מחלת המין, ואילו בשנת 2023 אובחנו קרוב ל-500 חולים. כך מדווח הבוקר (ב') אדיר ינקו ב-ynet. על פי הדיווח, במרפאות קופות החולים ובבתי החולים מעידים על עלייה חדה ומתמשכת בכמות הנדבקים והמאובחנים החדשים.

באזור תל אביב אובחנו בשנת 2023 קרוב ל-310 גברים עם עגבת וכ-40 נשים בלבד, לעומת אבחון של פחות מ-260 גברים שאובחנו בשנת 2019 ו-70 חולים לפני עשור.

ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ראש חטיבת בריאות הציבור במשרד הבריאות, מסבירה בכתבה כי חלק ניכר מהנדבקים הם גברים המקיימים יחסי מין עם גברים. לדבריה, בעולם ובישראל רואים בשנים האחרונות, וביתר שאת מאז כניסת הטיפול המונע, זינוק באבחון מחלות המין. בישראל העלייה בעגבת היא הבולטת ביותר וזאת בזכות הניטור המהימן, בדיקות סיקור קבועות לנשים בהריון, חידוש מרשם טיפול מונע ל-HIV ועוד.

על פי הדיווח, העלייה בתחלואה מתבטאת בגברים, בעיקר במחוז תל אביב ונובעת ככל הנראה מיחסי מין לא מוגנים בין גברים. משרד הבריאות פועל באירועי הסברה נקודתיים לקהילה הגאה ובאמצעות המרפאות בתל אביב ובחיפה.

ד"ר דודו ששה, מנהל המרפאה למחלות מין ב"איכילוב" מציין כי "לפי דו"חות ה-CDC (המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב) נצפית בעשור האחרון עלייה של מאות אחוזים במחלה ועלייה זו נצפית גם בישראל. במרפאתי אני רואה מדי שבוע חמישה מקרים חדשים של עגבת בממוצע, ואני רק רופא אחד מני רבים".

לדבריו, "העלייה בשכיחות העגבת היא חלק מהעלייה בשכיחות כל הזיהומים העוברים במגע מיני, וההסברים לכך מגוונים. בין היתר, שינויים חברתיים שמתרחשים בשנים האחרונות כמו פתיחות בנוגע למין, ריבוי פרטנרים מיניים שנפוץ בקרב גברים ונשים, ופחות הקפדה על שימוש בקונדום. עניין חשוב בהקשר זה הוא החשש ההולך ופוחת מהדבקה ב-HIV בגלל הטיפול היעיל. לאנשים החיים עם HIV יש תוחלת חיים הדומה לתוחלת חיים רגילה ועם הירידה בחשש מ-HIV יש פחות הקפדה על מניעת הדבקה".

נושאים קשורים:  עגבת,  ד"ר שרון אלרעי פרייס,  ד"ר דוד ששה,  מחלות מין,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
04.06.2024, 17:00

כשהיד קלה על ה prep זה מה שקורה

09.06.2024, 18:11

העליה בשיעור מחלות המין בעולם ובישראל החלה שנים רבות לפני כניסת PREP לשימוש נרחב