חדשות

בן 77 מורדם ומונשם לאחר שנדבק בקדחת מערב הנילוס

המטופל סובל מדלקת קרום מוח חמורה בעקבות עקיצת יתושה נגועה בנגיף קדחת הנילוס המערבי | המשרד להגנת הסביבה דיווח על לכידת יתושות נגועות במועצה אזורית דרום

יתוש, קדחת הנילוס המערבי (צילום: אילוסטרציה)

תושב תל אביב (77) מורדם ומונשם לאחר שנעקץ על ידי יתושה, כך דיווחה הבוקר (א') מיכל הלפרין במאקו. בדיקה סרולוגית שביצע בבית החולים הבהירה כי הוא נדבק בנגיף קדחת הנילוס.

קרוב משפחה של המטופל שצוטט בכתבה סיפר כי החולה הגיע לבית החולים איכילוב בתל אביב לאחר שחש ברע. "בהתחלה חשבו שמדובר בשפעת ושלחו אותנו הביתה, אבל התחושה הגופנית הלכה והחמירה ובשלב מסוים הוא לא יכול היה לעמוד על הרגליים. מצבו הידרדר תוך שעות והוא לא הצליח לנשום. הוא אושפז וכבר שבוע הוא סובל מדלקת קרום מוח נגיפית, מורדם ומונשם".

המשרד להגנת הסביבה עדכן בסוף השבוע (ה') כי במסגרת תכנית הניטור השגרתית נלכדו בשבועיים האחרונים יתושות נגועות בנגיף קדחת מערב הנילוס במועצה אזורית דרום השרון. המועצה האזורית עודכנה ונקראה להגביר את הניטורים באזורים הנגועים, ובמידת הצורך לבצע פעולות מניעה והדברה באופן מיידי.

ד"ר אורן שטח כתבי, מנהל המחלקה למחלות זואונוטיות מהחטיבה לבריאות הציבור במשרד הבריאות, מסביר כי עם לכידת היתושים על ידי המשרד להגנת הסביבה, מבצעת המעבדה לאנטמולוגיה של משרד הבריאות סיווג של היתושות ומעבירה למעבדה הוירולוגית לצורך בדיקת נגיעות בגורמי מחלה. האגף לאפידמיולוגיה מרכז את המידע לגבי תחלואה בבני אדם וביתושים ומתריע לגורמים הרלוונטיים בכל מקרה בו קיים אבחון של חולה.

עוד מסר כי בהתבסס על נתוני שנים קודמות עולה כי היארעות המחלה נמצאת במגמת עלייה מתחילת חודש יוני וכי מתחילת השנה דווח לאגף כי שני אנשים חלו ואדם אחד נפטר מהמחלה.

קדחת מערב הנילוס (West Nile Fever) היא מחלה שמקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. היא נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועברת לבני אדם ולבעלי חיים שונים באמצעות עקיצת יתושים שניזונים מעופות נגועים. תקופת הדגירה של המחלה מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה, נמשכת כחמישה ימים עד 21 ימים והמחלה נמשכת לרוב שלושה עד שישה ימים.

במרבית המקרים מדובר במחלה קלה דמוית שפעת אשר חולפת מאליה המאופיינת בחום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעתים בחילות ושלשולים. סיבוכים נדירים אפשריים הם דלקת חדה של המוח או דלקת קרום המוח. לעתים נדירות מסתיימת המחלה במוות.

נושאים קשורים:  קדחת מערב הנילוס,  הדברת יתושים,  חדשות,  דלקת קרום המוח,  המשרד להגנת הסביבה
תגובות

ממליץ לתת למטופל IVIG כפי שישתמשנו בעבר עם מושתלי כליה. את העבודה פירסמנו בIsrael Journal זה הינ לפני מספר שנים.