חדשות

שיא במספר מקרי זיהום בחיידק STSS ביפן, כולל עשרות מתים

977 מקרים של תסמונת הלם רעילה סטרפטוקוקלית מתחילת השנה ביפן | מומחים: ייתכן שהעלייה במספר החולים שנפגעו מהחיידק האלים קשורה להיחלשות מערכת החיסון בעקבות הקורונה

סטרפטוקוקוס A. אילוסטרציה

מספר מקרי הזיהום בחיידק STSS הגיע לרמות שיא ביפן, כך עולה מנתונים רשמיים. המומחים עדיין מתקשים לאתר את הגורמים לעלייה זו. על פי דיווח ברשת CNN, נכון ל-2 ביוני, משרד הבריאות היפני דיווח על 977 מקרים של תסמונת הלם רעילה סטרפטוקוקלית (STSS), מחלה המתאפיינת בשיעור תמותה של עד 30%.

על פי הנתונים העדכניים ביותר, 77 חולים ביפן מתו מהזיהום בתקופה שבין החודשים ינואר למרץ. ההתפרצות הנוכחית ביפן כבר עברה את השיא הקודם של 941 מקרים ב-2022, המספר הגבוה ביותר מאז תחילת איסוף הנתונים ב-1999. המכון הלאומי למחלות זיהומיות ביפן דיווח על 97 מקרי מוות מהמחלה בשנה שעברה, שיא נוסף בתמותה בשש השנים האחרונות.

STSS, זיהום חיידקי נדיר אך חמור שתסמיניו הראשוניים כוללים חום, כאבי שרירים והקאות, עלול להידרדר במהירות ולגרום לירידת לחץ דם, נפיחות ואי ספיקת איברים. על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בארה"ב, "גם עם טיפול, STSS יכולה להיות קטלנית. מתוך עשרה חולים, עד שלושה ימותו מהזיהום".

רוב מקרי STSS נגרמים על ידי חיידק סטרפטוקוקוס מקבוצה A (GAS), הגורם בעיקר לחום ולדלקות גרון בילדים. במקרים נדירים, החיידק מייצר רעלן המאפשר לו לחדור למחזור הדם ולגרום לספסיס. החיידק "אוכל הבשר" עלול גם לגרום לנמק (necrotizing fasciitis) ולאובדן גפיים. עם זאת, למרבית החולים הסובלים ממחלה זו יש גורמי סיכון בריאותיים שעלולים להחליש את יכולתם להילחם בזיהומים, כגון סרטן או סוכרת, על פי ה-CDC.

בחודש מרץ האחרון הזהירו הרשויות היפניות מפני עלייה במספר במקרי STSS. המכון הלאומי למחלות זיהומיות ביפן פרסם הערכת סיכונים הטוענת כי מספר המקרים של STSS שנגרמים על ידי iGAS (זיהומי GAS פולשניים) עלה מאז יולי 2023, במיוחד בקרב בני פחות מ-50.

הסיבה לעלייה השנה במקרי STSS ביפן נותרה לא ברורה. פרופסור קן קיקוצ'י מאוניברסיטת הנשים הרפואית בטוקיו אמר כי ייתכן שהעלייה קשורה להיחלשות מערכת החיסון בעקבות מגיפת הקורונה.

נושאים קשורים:  תסמונת הלם רעילה סטרפטוקוקלית,  STSS,  יפן,  חיידק אלים,  חדשות
תגובות