חדשות

קדחת הנילוס המערבי ממשיכה להתפשט בארץ

עד כה אובחנו 32 מקרים של קדחת הנילוס המערבי, 27 אושפזו, שני חולים נפטרו | משרד הבריאות חידד הנחיות לצוותים הרפואיים בדגש על אבחון וניטור

סימני עקיצות יתושים על העור. אילוסטרציה

שני מקרי תמותה מקדחת הנילוס המערבי של חולות שאושפזו בבית החולים בילינסון בפתח תקווה אומתו אתמול (א'). הנשים נפטרו במהלך סוף השבוע ואתמול אישרו בדיקות המעבדה את החשש.

קדחת הנילוס המערבי ממשיכה להתפשט ואתמול נמסר גם מבית החולים מאיר בכפר סבא על אבחון של שלושה חולים עם הנגיף. החולים אושפזו ב"מאיר" במהלך הימים האחרונים והם סובלים מתחלואה של מערכת העצבים המרכזית. מצבה של חולה אחת מוגדר קשה, חולה נוספת במגמת שיפור וחולה נוסף שוחרר לביתו. שלושת החולים תושבי אזור השרון.

פרופ' מיכל חוברס, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז רפואי מאיר, אמרה כי התחלואה בקדחת הנילוס נוטה להיות קשה יותר בקרב אנשים מבוגרים ובקרב אנשים עם דיכוי המערכת החיסונית, וכיוון שאין טיפול או חיסון למחלה, הדרך היחידה להתמודד עימה הינה מניעתית ועל כן יש להקפיד על טיפול במקורות מים עומדים והימרחות נגד יתושים".

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי עד כה אובחנו 32 אנשים החולים בקדחת מערב הנילוס, מתוכם אושפזו בבתי החולים 27 מטופלים, ומהם שלושה מונשמים.

מתוך החולים המאומתים נפטרו שני מטופלים בסוף השבוע ב"בילינסון" וישנם שלושה מונשמים. עוד נמסר כי  בבית החולים איכילוב בתל אביב אושפזו בסוף השבוע שני אנשים שייתכן שנדבקו בקדחת מערב הנילוס. תוצאות המעבדה הסופיות בעניינם צפויות להתקבל. לפי שעה מאושפזים בבתי החולים בארץ שמונה חולים מאומתים.

משרד הבריאות חידד הנחיות לצוותים הרפואיים והנחה לשים דגש על אבחון וניטור המחלה. משנת 2011 רוב החולים שאובחנו היו מעל גיל 65 ולאחר מכן בגילים 45-64. חשוב לציין כי כ-80% מהנדבקים לא מפתחים תסמינים לקדחת מערב הנילוס. לכ-20% מהנדבקים יופיעו תסמינים ברמות חומרה משתנות, הכוללים חום, הרגשה כללית רעה, כאבי ראש או כאבים מפושטים בגוף. סיבוכים נוירולוגיים יופיעו בפחות מ-1% מהנדבקים.

קדחת הנילוס המערבי (West Nile Fever) היא מחלה שמקורה בבעלי חיים ומועברת גם לאדם. היא נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועברת לבני אדם ולבעלי חיים שונים באמצעות עקיצת יתושים שניזונים מעופות נגועים. בעונה זו של השנה מקורות מים עומדים, במקביל למזג אוויר חם ולח, עלולים להוות כר פורה לרבייה ולהתפתחות של יתושים.

תקופת הדגירה של המחלה, מרגע העקיצה ועד להתפתחות סימני המחלה, נמשכת כחמישה ימים עד 21 יום והמחלה נמשכת לרוב שלושה עד שישה ימים. במרבית המקרים מדובר במחלה קלה דמוית שפעת אשר חולפת מאליה המאופיינת בחום, כאבי ראש, חולשה, כאבי פרקים ושרירים, דלקת בלחמית העין, פריחה ולעתים בחילות ושלשולים. סיבוכים נדירים אפשריים הם דלקת חדה של המוח או דלקת קרום המוח. לעתים נדירות מסתיימת המחלה במוות.

ההערכות הן שהמחלה, ששיאה מגיע בכל שנה בחודש אוגוסט, הקדימה השנה בשל שינוי אקלים הנגמרים מהתחממות כדור הארץ. מבוגרים ואנשים עם דיכוי חיסוני פגיעים יותר למחלה קשה.

המשרד להגנת הסביבה עדכן אתמול כי במבצע ניטור במרכז הארץ נלכדו  יתושות נגועות בנגיף קדחת מערב הנילוס בצפון תל אביב ובראשון לציון.

נושאים קשורים:  קדחת מערב הנילוס,  חדשות,  משרד הבריאות,  עקיצת יתוש,  קדחת הנילוס המערבי
תגובות
אנונימי/ת
24.06.2024, 21:31

השם הנכון של המחלה הוא קדחת מערב הנילוס ולא קדחת הנילוס המערבי (זהו תרגום מוטעה של שם המחלה באנגלית- WEST
NILE FEVER).
אין נילוס מערבי ונילוס מזרחי, אלא רק נילוס אחד (שנוצר מאיחוד של שני יובלים).
נא להשתמש בשם הנכון.